Účetní závěrku za rok 2011 nezveřejnilo v řádném termínu 79 % firem

Praha/Brno, 25. února 2013 – Celých 79 % českých firem se dopustilo porušení platných zákonů a dosud nezveřejnilo svou účetní závěrku za rok 2011. Ta přitom měla být podle platných předpisů uložena do Sbírky listin příslušného rejstříkového soudu nejdéle do konce následujícího kalendářního roku, tedy do 31. 12. 2012.

Graf-pokles-pero

Nejhorší situace je v Praze, kde celých 57 % společností ještě nikdy nezveřejnilo ani jedinou svojí účetní závěrku, nejzodpovědnější jsou firmy z Královéhradeckého kraje. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.

„Velkým problémem podnikání v ČR je malá transparentnost. Povinnost ukládat účetní závěrku do Sbírky listin slouží k tomu, aby si mohl kdokoliv a kdykoliv ověřit ekonomickou situaci svého obchodního partnera a zodpovědně zhodnotit rizika spolupráce s ním. To, že naprostá většina firem svou povinnost ignoruje, je alarmující. Svou vinu na tom ale mají také rejstříkové soudy a finanční úřady, které mají její plnění vymáhat a mohou uložit výrazné sankce. Zjevně to ale nedělají dostatečně,“ řekl Pavel Finger, člen představenstva společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, a.s.

Za nesplnění zákonné povinnosti hrozí firmám hned dva druhy sankcí: rejstříkový soud může uložit pokutu až do výše 20 000 Kč. Větší možnosti pak má finanční úřad, který může provinilcům dát pokutu ve výši až 3 % hodnoty celkových aktiv společnosti – v tomto případě může tedy pokuta činit stovky tisíc, ale i miliony korun.

Analýza CRIF – Czech Credit Bureau zaznamenala velké rozdíly ve statistice uložených účetních závěrek mezi jednotlivými kraji ČR. „Z výsledků je evidentní, že některé rejstříkové soudy se pravděpodobně snaží právo vymoci a daří se jim účetní závěrky firem zveřejňovat. Otázkou zůstává jen to, proč tento přístup neuplatňují všechny soudy,“ řekl Pavel Finger.

Nejlépe dopadl krajský soud Hradec Králové, pod který spadají obchodní společnosti se sídlem v Královéhradeckém a Pardubickém kraji, V těchto dvou krajích podnikatelé v největším měřítku zveřejňují povinné údaje včas. V Královéhradeckém kraji splnila svoji povinnost za rok 2011 již třetina společností a v Pardubickém kraji 29 % společností.

Nejmenší podíl společností předává účetní závěrku v Praze a Středočeském kraji. Městský soud Praha, pod který spadají společnosti se sídlem v Praze, vykázal dokonce 57 % společností bez jediné zveřejněné závěrky. Jen o málo lepší úspěšnosti dosáhl krajský soud Praha, kam patří společnosti se sídlem na území Středočeského kraje. Velice špatně si vede také krajský soud v Ostravě.

Na základě dřívějších statistik lze očekávat, že v průběhu letošního roku zveřejní svou účetní závěrku za rok 2011 přibližně 15 % dalších společností a cca 10 % závěrek by pak mohlo na Sbírce listin přibýt v roce 2014.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...