ZKL bude nová ložiska testovat metodou řízené exploze

Brno, 4. února 2013 - Český strojírenský koncern ZKL vstupuje do roku 2013 s optimistickou vizí. Kromě výrazného navýšení výroby a produktivity práce očekává také rozšíření svého sortimentu. Ten prochází průběžnými inovacemi a přizpůsobuje se těm nejnáročnějším požadavkům ze strany odběratelů. Na významu získávají především speciální dělená ložiska, která se vyrábějí v nové výrobní hale. Moderní pracoviště bylo uvedeno do provozu na podzim loňského roku při příležitosti 65. výročí společnosti.

zkl-montaz-loziska

Průběžné inovace jsou pro každý výrobní podnik v současné době jedním ze základních faktorů úspěchu a podmínek udržení konkurenceschopnosti. Ať už se jedná o inovace technologické či pravidelné optimalizace sortimentu. „Na zdokonalování našich produktů neustále pracujeme. Do výroby průměrně zavádíme okolo stovky nových typů ložisek ročně. Pro rok 2013 je plánováno dokonce 120 nových typorozměrů,“ vysvětluje Jiří Prášil, generální ředitel ZKL.

Největší zájem je v současnosti o ložiska dělená, jejichž hlavní předností je snížení nákladů na montáž, pracovní prostoje a údržbu. Tato ložiska jsou technologicky jedna z nejsložitějších. Významným způsobem urychlují montáž a výměnu u těžkých zařízení, jako jsou válcovací stolice či důlní výtahy, u kterých každá prodleva znamená značné finanční ztráty.

Nový typ ložisek lze měnit přímo za provozu či ve lhůtách, které nepožadují technologickou odstávku. „Průnik do tohoto segmentu je jedním z našich strategických cílů. Tomu je přizpůsobena i technologie naší nové haly, kde jsou dělená velkorozměrová ložiska produkována. Nejmodernější výrobní kapacity, které zde máme k dispozici, umožňují vyrábět tyto produkty v přesnostech, které špičkoví zákazníci požadují," dodává Prášil.

S rozšiřováním sortimentu úzce souvisí také investice do materiálového inženýrství. Je rozvíjena technologie dělení kroužků ložisek metodou řízené exploze na základě detailních propočtů. K tomuto procesu jsou využívány výbušniny na bázi semtexu, které rozdělí kroužek na dvě části. Aktuálně je metoda ve fázi zkoušení, ale dosavadní výsledky jsou velmi slibné. Cílem je dosáhnout maximální přesnosti při rozdělení a opětovném spojení kroužku.

„Můžete si představit třeba suchý zip, kdy do sebe jednotlivé části musí dokonale zapadnout. Stejné je to i v tomto případě. Hledáme alternativu ke klasickému řezání, které narušuje strukturu, a jeho kritickým bodem jsou hrany. Jednoduše se zde totiž vytvoří mikrotrhliny a postupné zatěžování může vést k poškození ložisek a následně i celého stroje. Hlavní metou společnosti je osvojit si tento postup tak, aby se mohl stát jedinou aplikovanou metodou dělení,“ uzavírá Prášil.

Zdroj: ZKL


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...