Koncern ZKL má ambiciózní plány na rok 2013

Praha/Brno, 7. ledna 2013 - Společnost ZKL, významný český strojírenský podnik vyrábějící valivá ložiska, hodnotí uplynulý rok 2012 veskrze kladně. Navzdory ekonomické recesi se úroveň prodeje podařilo udržet na konstantní rovině. Výrazné změny proběhly v oblasti inovací ložisek a zavádění nových technologií.

zkl-brno

V říjnu byl slavnostně spuštěn provoz nové výrobní haly pro přesná, speciální a velkorozměrová ložiska, jejichž výroba se stane základem dalšího rozvoje. Nové technologie znatelně zvýší konkurenceschopnost podniku. Výhledy na rok 2013 jsou tak optimistické.

Ačkoli se kritické prognózy a scénáře pro rok 2012 nenaplnily, přesto bylo podnikatelské prostředí v uplynulých 12 měsících velmi náročné. Některé podniky tuto situaci neustály, to však není případ strojírenského koncernu ZKL. „Plánované hospodářské výsledky pro rok 2012 počítaly s růstem prodejů. Díky nečekaně vzniklé, nepříznivé ekonomické situaci v Indii počátkem roku 2012 a dovozním opatřením v Argentině, tj. v zemích, které patří mezi naše významná odbytiště, však nebyly zcela naplněny. Přesto se nám podařilo udržet úroveň prodeje srovnatelnou s rokem 2011, což hodnotíme kladně,“ popisuje Jiří Prášil, generální ředitel koncernu ZKL.

Díky značným investicím realizovaným v letošním roce došlo k posílení báze, na kterou naváže další růst koncernu. V tomto ohledu bylo důležitým krokem otevření nové výrobní haly ZKL, ke kterému došlo na podzim roku 2012. Tyto moderní výrobní kapacity v duchu posledních technologických trendů zvýší celkovou konkurenceschopnost podniku. V roce 2013 bude management cíleně pracovat i na zvýšení produktivity práce. Ta by měla pokořit dlouhodobý průměr a zajistit zvýšení o  15 %. Klíčoví zaměstnanci a střední management se mohou těšit i na odpovídající zvýšení mezd.

Výrazný nárůst by měla zaznamenat i strojírenská výroba koncernu. Reálné navýšení se bude týkat také tržeb, které vzrostou o 10 – 15 %. Již nyní na začátku roku společnost eviduje poptávky v hodnotě stovek miliónů a očekávají se další. Rozšíření se bude týkat i sortimentu. V tomto roce je pro zákazníky připraveno 120 nových typorozměrů ložisek splňujících ty nejnáročnější parametry využití.

ZKL si dobře uvědomuje důležitost investic do nových technologií. Do této oblasti směřuje pravidelně zhruba 7 % z podnikového obratu. „Kromě vlastních investicí využíváme i další možnosti, které jsou aktuálně dostupné. Jedná se například
o programy Ministerstva průmyslu a obchodu ČR a strukturálních fondů EU, jejichž cílem je zlepšit konkurenceschopnost tuzemských podniků. Společné zdroje umožňují obnovování technologické základy i četné výrobkové inovace. Záměr konkurenceschopnosti je tedy naplňován. V roce 2013 bude reálně proinvestováno zhruba 150 miliónů korun, z nichž státní dotace utvoří zhruba 25 %. Fondy budou mimo jiné využity na rekonstrukci i několika  výrobních hal,“ vysvětluje generální ředitel.

Třetina odbytu ZKL směřuje v současné době do Evropy, 25% prodejů se realizuje na území Jižní a Severní Ameriky, zbývající podíl spadá na asijské země. „Největší tržní potenciál spatřujeme aktuálně v Číně. V roce 2011 zde byla otevřena vlastní kancelář a za první rok provozu se její prodeje zdesetinásobily. Své zahraniční aktivity tedy budeme koncentrovat především sem. Soustředíme se i na Indii, kde je společnost ZKL uznávaným výrobcem ložisek, jehož pozice v důsledku ekonomické recese v Indii, částečně utrpěla. Hlavním cílem bude změna místní obchodní strategie, jež bude realizována prostřednictvím vlastní technické kanceláře,“ uzavírá Prášil.

Zdroj a foto: ZKL


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Veletrhy, konference a semináře

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce
09.12. Vánoční trhy 2022..

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN