ZKL prosperuje, k 65. výročí založení otevřelo v Brně novou halu na výrobu ložisek

Brno, 19. září 2012 (MEDIAFAX) - Otevřením nové výrobní haly oslavil strojírenský koncern ZKL 65. výročí zahájení výroby v brněnském závodu. Tradiční český výrobce ložisek zažívá v současnosti období prosperity s velmi dobrou perspektivou do budoucnam, řekl ve středu generální ředitel koncernu Jiří Prášil.

kulickove-lozisko

Klíč úspěchu je podle něj ve zdokonalování výrobního procesu a konstantním důrazu na kvalitu, vývoj a inovace. "Nechali jsme proto postavit novou výrobní halu určenou pro výrobu, měření a montáž velkorozměrových ložisek o průměru 400 až 1600 milimetrů," řekl generální ředitel s tím, že novou halu při příležitosti půlkulatého jubilea firma slavnostně uvedla do provozu.

Deset a půl metru vysoká hala rozlehlá téměř jako fotbalové hřiště, stála 120 milionů korun. Firmě ji významnou měrou pomohlo zaplatit ministerstvo průmyslu a obchodu.

Výstavbou nové haly reagovalo ZKL na nárůst poptávky po ložiscích s vysokou přesností, která garantují vyšší účinnost, úsporu energií, jsou ekologičtější, mají delší životnost i větší únosnost. "Tato investice pro společnost představuje obrovský vývojový a inovační potenciál, který se stane zdrojem kontraktů na spolupráci s největšími světovými výrobci, a to jak v oblasti vývoje, tak i samotné výroby," řekl Prášil.

Udržet a rozvíjet strojírenskou výrobu je podle něj v Česku v současnosti náročný proces. "Přetlak konkurence v této oblasti je tak výrazný, že je třeba neustále investovat do zvyšování produktivity práce, technologické úrovně i celkové konkurenceschopnosti podniku a všech jeho produktů," dodal Prášil. Právě proto podle něj vedení firmy před několika měsíci rozhodli o rekonstrukci výrobní haly číslo 5 v závodě ZKL Brno.

Nový provoz představuje světovou špičku nejen v oblasti pracovního prostředí, ale i co se týká výroby a použitých technologií. Výroba s využitím v České republice nevídaného strojového parku zajistí přesnou a vysoce kvalitní produkci. "Jsme přesvědčeni, že kvalitní ložiska z této nové haly si najdou mnoho spokojených zákazníků, kteří se k nám budou rádi vracet. Naší ambicí je, aby ZKL bylo vnímáno jako perspektivní partner s velkým potenciálem do budoucna," popsal vize koncernu jeho generální ředitel.

Díky zprovoznění nové haly se výroba velkorozměrových a speciálních ložisek v ZKL zvýší až čtyřnásobně. "Ze současné výroby v objemu zhruba 50 milionů korun se chceme dostat během dvou let až na objemy kolem 200 milionů korun," řekl Prášil s tím, že pokud bude trend poptávky po ložiscích nadále pokračovat, počítá firma i s dalším rozšířením výrobních kapacit.

Během 65leté historie se koncernu ZKL podařilo získat stovky zákazníků a stát se nejvýznamnějším výrobcem velkorozměrových soudečkových a speciálních ložisek ve střední Evropě. Svým významem ale výrazně převyšuje toto teritorium. Aktuálně se může pochlubit obchodními aktivitami ve více než 70 zemích světa.

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...