ABB Brno dodá rozvaděče pro datové centrum Facebooku ve Švédsku

Brno, 26. ledna 2012 (MEDIAFAX) - Společnost ABB získala zakázku pro sociální síť Facebook a její nové datové centrum, které vyroste ve švédském městě Luleå přibližně 100 kilometrů od severního polárního kruhu. Brněnská společnost o tom informovala ve čtvrtek. Dodavatelem 38 kusů vzduchem izolovaných rozvaděčů UniGear bude závod ABB v Brně. Cena dodávky se pohybuje v řádech statisíců eur. Datové centrum bude sloužit nejen pro evropské uživatele, ale také jako záložní zdroj pro případ výpadku systémů ve Spojených státech. Jeho dokončení je plánováno v průběhu roku 2014.

datacentrum

Americká společnost Facebook, která má aktuálně více než 800 milionů aktivních uživatelů, využívá několik datacenter a navíc má dvě vlastní datová centra v USA. Nové datové centrum ve švédském městě Luleå má mít po dokončení podobu tří budov tvaru klasických hranatých skladů, z nichž každá má mít rozlohu 28 tisíc metrů čtverečních, a neměly by produkovat žádný škodlivý oxid uhličitý. Výběr této lokality podpořil i fakt, že průměrná teplota v Luleå je něco přes jeden stupeň nad nulou a tudíž data budou chlazena přirozeným arktickým vzduchem.

Nové datové centrum by mělo zabírat přibližně 83 tisíc čtverečních metrů, předpokládaná cena se pohybuje kolem hodnoty 760 milionů dolarů. S případným výpadkem elektřiny by si mělo poradit 14 dieselových generátorů s celkovým výkonem 40 MW pro každou ze tří částí datacentra. Celková spotřeba tak činí 120 MW, přičemž elektřina by měla být dodávána pouze z vodních elektráren.

"Je nám ctí být partnerem a dodavatelem nejrychleji se rozvíjející sociální síti a on-line média na světě. Z hlediska energie je rozvaděč ABB jakousi tepnou, která vyživuje tkáň serveru a diskových polí Facebooku. Dráha, která okysličuje celý organismus této sociální sítě, aby mohl vůbec fungovat a umožnit sdílet jeho uživatelům své myšlenky. Je to jedna z klíčových komponent z hlediska toku energie," prohlásil Lucie Jandová, ředitelka PR a marketingové komunikace ABB.

Dodavatelem zakázky je závod ABB Brno - Vídeňská, který má ve výčtu prestižních světových zakázek také například dodávku pro nejvyšší budovu světa, 828metrový mrakodrap Burdž Chalífa v Dubaji či největší nákladní loď na světě s názvem Emma Mærsk. V posledních dvou letech proběhla v závodě modernizace výroby za více než 150 milionů korun, a to v návaznosti na konsolidaci evropské výroby vzduchem izolovaných rozvaděčů vysokého napětí, díky níž se objem výroby mnohonásobně zvýšil. V současnosti se tato výroba nachází pouze na dvou místech v Evropě: v Brně a v Dalmine (Itálie).

"V posledních letech dochází ke značné centralizaci informačních systémů a tím roste význam datových center. Jedná se o místnosti se zvláštním režimem a prostředím, která nabízejí profesionální zabezpečení dat před ztrátou nebo poškozením. Jsou zde uchovávány informace, které dnes patří k nejcennějšímu majetku společností," poznamenala Jandová.

V loňském roce spotřebovala podle americké Agentury pro ochranu životního prostředí datová centra celého světa 80 terawatthodin elektřiny, což se rovná 1,5násobku roční spotřeby elektřiny města New York. Datové centrum spotřebuje v průměru stokrát více elektřiny než kancelářská budova téže velikosti, proto je energetická účinnost důležitým faktorem ziskovosti datového centra.

Dodávky ABB pro datová centra zahrnují motory a pohony pro vytápěcí, klimatizační a ventilační systémy, které vyžadují přibližně polovinu elektřiny spotřebované v datových centrech. Společnost ABB vybavila také datové centrum společnosti Academica sídlící na neobvyklém místě, pod katedrálou Uspenski ve finském hlavním městě Helsinky. Jde o nejúčinnější energetické zařízení na světě, využívající k ochlazování serverů vodu a výměníky tepla, díky čemuž spotřebuje o 80 procent méně energie než centra závislá na tradičních principech. Teplo generované servery je vháněno do městského systému vytápění.

Společnost ABB je přední světovou firmou působící v oblasti energetiky a automatizace. Umožňuje zákazníkům ze sféry průmyslu, výroby a distribuce energií zlepšit jejich výkonnost při současném snížení dopadu jejich činností na životní prostředí. ABB má kolem 130 tisíc zaměstnanců přibližně ve sto zemích světa. V České republice působí na osmi lokalitách a zaměstnává více než 3 000 lidí.

Filip Sušanka

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...

Veletrhy, konference a semináře

<<  Únor 2024  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
26272829   
Nejbližší akce

Žádné události

prehled_vinotek_v_Brne3-FIN

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF