Brnu se nelíbí nekontrolované bujení obcí na jeho okraji, žádá zásah

Brno, 29. dubna 2011 (MEDIAFAX) - Statutární město Brno požádalo Jihomoravský kraj, aby v připravovaných zásadách územního rozvoje kraje stanovil limity pro další rozvoj měst a vesnic v bezprostředním okolí Brna. Ve čtvrtek to uvedl řekl brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD).

Silnice-vystavba-bagr-03

Brno podle něj požádalo krajský úřad, aby podmínil další rozvoj Bílovic nad Svitavou, Adamova, Babic, Kanic a Řícmanic vybudováním odpovídající silniční a dopravní infrastruktury.

"Požádali jsme i o stanovení limitů pro další rozvoj Moravan, jejichž nadměrný rozvoj až na hranice Brna zatěžuje historickou dopravní síť města a značně obtěžuje jeho obyvatele," řekl Onderka. Dodal, že další rozvoj Moravan je podle magistrátu třeba podmínit stavbou nového kapacitního napojení na Vídeňskou ulici prostřednictvím takzvaných moravanských mostů a výhledovým připojením na jihozápadní tangentu pomocí jižního obchvatu Moravan.

Statutární město Brno podle Onderky rovněž nesouhlasí s vymezením veřejného logistického centra (D51) v jižní části města v oblasti Horních a Dolních Heršpic. "Chceme, aby logistické centrum vyrostlo v blízkosti tuřanského letiště, kde je možné vybudovat připojení na všechny druhy nákladní dopravy a to železniční, silniční i leteckou," vysvětlil Onderka. Umístění veřejného logistického centra v blízkosti letiště podle něj umožní do budoucna jeho plný rozvoj mimo obytné oblasti města a současně podpoří i vlastní rozvoj letiště Brno-Tuřany.

Jiří Nováček, ilustrační foto: Kryštof Turek

Související články: