Zrestaurovaný Schweiglův kříž se vrátil do Zahrad pod Petrovem

Brno, 30. října 2024 – Emeritní biskup Vojtěch Cikrle ve středu 30. října slavnostně požehnal Schweiglův kříž, který se po desítkách let vrátil do veřejného prostoru. Národní kulturní památka z období pozdního baroka prošla restaurátorskými pracemi, jejichž cílem byla jak její materiální, tak estetická obnova. Zrenovované sochařské dílo mohou lidé nově vidět v Zahradách pod Petrovem.

kriz brno

Historie Schweiglova kříže se datuje do roku 1799, kdy jej vytvořil přední moravský sochař pozdního baroka Ondřej Schweigl. Sochařské vyhotovené z přírodního kamene, mušlového vápence, vyobrazuje ukřižovaného Krista. Původně bylo součástí kalvárie postavené na jedné z teras pod Petrovem, v 70. letech ho zachránil tehdejší kapitulní vikář Ludvík Horký a přemístil ho do soukromé zahrady biskupské rezidence. Tam kříž stál do roku 2022, kdy jeho špatný materiální i estetický stav vyžadoval neodkladnou rekonstrukci.

„Pokud by kříž v původním stavu nadále zůstával ve venkovních podmínkách, bez ochrany před deštěm, vedlo by to k jeho rychlému zániku. V první řadě bylo nutné dílo vyčistit a odstranit nevhodné doplňky. Zvětralý kámen jsme zpevnili, aby nedocházelo ke ztrátě originální hmoty. Nejtěžší práce spočívala v doplnění chybějící modelace v duchu Schweiglova rukopisu. Chyběly totiž ruce i nohy, obličej a značná část drapérie. Závěrem jsme citlivě upravili barevnost díla tak, aby bylo chráněné a aby četné doplňky nenarušovaly celkový pohled. Součástí obnovy byla také dílčí rekonstrukce soklové architektury s nápisem,“ popisuje restaurátor Dominik Fiala, který se podílel například také na mobiliáři kaple Panny Marie bolestné v Nesvačilce.

kriz brno sveceni

Cílem jeho práce bylo památku komplexně obnovit tak, aby zůstala zachována její umělecká i historická hodnota. Zrestaurované sochařské dílo se nyní po desítkách let navrátilo do veřejného prostoru, konkrétně do Zahrad pod Petrovem.

Do minulosti Schweiglova kříže mohou zájemci nahlédnout skrze výstavu fotografií emeritního biskupa Vojtěcha Cikrleho. „Okolo kamenného kříže v biskupské zahradě jsem procházel asi třicet let téměř denně. V létě i v zimě, za svitu slunce i měsíce s hvězdami, za deště, sněžení i za mlhy. Toto znamení lásky Boha k člověku ke mně ve všech situacích, které přináší život, intenzivně promlouvalo,“ vzpomíná Vojtěch Cikrle.

Fotografie, které zachycují kříž z různých úhlů pohledu a v různých ročních dobách, budou až do poloviny listopadu k vidění v katedrále sv. Petra a Pavla.

Zdroj a foto: Biskupství brněnské


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...