Park i památník: Brno investuje do zvelebování veřejných míst

Brno, 30. ledna 2024 - Rekonstrukce parku v blízkosti základní školy Jana Babáka, druhá etapa obnovy parku Marie Restituty v Husovicích nebo záměr restaurování čestného pohřebiště rumunských vojáků na Ústředním hřbitově. Tyto všechny projekty Odboru životního prostředí podpořili radní na svém poslením jednání.

park strom

ZŠ Jana Babáka
„Městská část Žabovřesky už dlouho usiluje o zlepšení stavu parku v blízkosti základní školy Jana Babáka. Díky dotační výzvě Ministerstva pro místní rozvoj v rámci Integrovaného regionálního operačního programu Zelená infrastruktura by mohla obnova začít už letos. Její součástí bude celková úprava parku, obnova mobiliáře i cestiček. Vzniknout by měl klidný prostor pro relaxaci a zastavení místních obyvatel,“ uvedl náměstek primátorky pro oblast životního prostředí Jaroslav Suchý.

Projekt počítá s využitím modrozelené infrastruktury. Instalovány budou akumulační nádrže na dešťovou vodu propojené se závlahovým systémem. Dojde k vysázení nových stromů a další vegetace. Celkové předpokládané výdaje jsou 24 milionů korun včetně DPH. Dotace by mohla dosáhnout na více než 14 milionů korun. Město bude rekonstrukci spolufinancovat 5,6 miliony korun a městská část 4 miliony korun.

Park Marie Restituty
Dříve než bude instalována do parku v Husovicích nová socha blahoslavené Marie Restituty Kafkové, na jejíž podobu se v loňském roce konala výtvarná soutěž, je nutné pokračovat s obnovou dané plochy. „Jedná se již o druhou etapu rekonstrukce. Jako první byla upravena východní část území, kdy vzniklo místo pro odpočinek s terasami na kopci nad samotným parkem. Nyní přichází na řadu centrální část, v níž se bude nacházet i socha řeholnice, proto je nutné připravit pro ni adekvátní a důstojný prostor,“ nastínil radní Filip Chvátal. Úpravy podpoří město účelovou dotací v hodnotě 3,5 milionu korun. Celkové náklady jsou vyčísleny na 13 milionů korun.

Restaurování čestného pohřebiště rumunských vojáků
V rámci dotační výzvy Ministerstva obrany v programu Zachování a obnova historických hodnot I by mohlo být podpořeno restaurování čestného pohřebiště rumunských vojáků na Ústředním hřbitově města Brna. Památník se nachází ve skupině 56b. Dle zpracovaného restaurátorského záměru je nutná oprava této národní kulturní památky. Jedná se o kompletní očištění vodou, znovuosazení uvolněných nápisových desek u malých pomníčků.

Proběhne také revize a oprava spárování a kompletní obnova písma. Celková částka nutná pro opravy je 436 689 korun včetně DPH a dotace by mohla činit až 349 351 korun.

Zdroj: TIS MMB, foto: Ingimage


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...