Chodník na Kamenném vrchu připraví na jarní rozkvět vzácných konikleců

Brno, 12. prosince 2023 - Na Kamenném vrchu v Novém Lískovci aktuálně probíhá výstavba dřevěného chodníčku, který si klade za cíl ochránit koniklece velkokvětého. Na realizaci tohoto vítězného projektu z participativního rozpočtu za 3,6 milionů korun pracuje příspěvková organizace Veřejná zeleň města Brna. Hlavní fáze projektu bude dokončena na jaře ještě před kvetením konikleců. V průběhu roku budou ještě doplněny informační tabule.

chodnik kamenny vrch kducsl

Kamenný vrch je rezervace s největším výskytem koniklece velkokvětého v České republice. Tento unikát býval každoročně vystaven velkému tlaku lidí při focení konikleců. Řešením vysoké návštěvnosti představuje vybudování dřevěného chodníčku s odpočinkovými zónami a čtyřmi moly na fotografování konikleců. Nápad Viléma Jurka byl přetaven v projekt participativního rozpočtu a v roce 2021 získal 2. místo v participativním rozpočtu Dáme na vás s 3180 hlasy veřejnosti.

„Jsem moc rád, že s realizací chodníčku na koniklecové louce jdeme pomalu do finále. Společně s Odborem participace MMB, Veřejnou zelení města Brna a organizací Rezekvítek, která o louku pečuje, jsme se šli podívat na místo a vše probíhá podle plánu. Veřejná zeleň pracuje na chodníčku i přes zimu, aby se na jaře mohli návštěvníci mezi konikleci projít,“ uvedl radní města Brna Filip Chvátal (KDU-ČSL).

Dřevěný chodníček nebude sloužit jenom k procházce, ale i k odpočinku a bezpečnému fotografování konikleců. „Chodník realizujeme na nejfrekventovanějším úseku vyšlapaných cestiček. Dříve se jednalo spíše o cestičku, ale ta se postupně rozšířila na cestu a silně eroduje. Jednak návštěvníci při dešti chodili v blátě, a tak cestu přirozeně rozšiřovali na úkor konikleců. Nový dřevěný chodník z modřínu bude široký 1,5 metru a bude obsahovat také čtyři mola pro focení konikleců, které je dost populární nejen mezi Brňany. Do jara doplníme také mobiliář a v průběhu roku vzniknou nové zrekonstruované informační tabule,“ dodal Chvátal.

Foto: archiv


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...