Dáme na vás: Nový ročník participativního rozpočtu bude jednodušší

Brno, 28. srpna 2023 - Participativní rozpočet byl v Brně spuštěn v roce 2017. Za dobu jeho existence do něj byly přihlášeny stovky nápadů a desítky z nich se již realizovaly. V letošním roce nás čeká finálové hlasování v listopadu. V příštím roce se však chystá zjednodušení procesu. Rozhodli o tom brněnští radní.

penize czk

„Díky změně v zásadách participativního rozpočtu bude proces od příštího roku jednodušší a schvalování přehlednější. Nově totiž odpadá nutnost sběru podpory, hlasovat se bude vždy až ve finální fázi ročníku,“ uvedl radní pro participaci Filip Chvátal.

V nadcházejícím ročníku tedy nebude nutné u jednotlivých projektů sbírat podporu od obyvatel ve formě 300 „líbí se mi“ či 50 podpisů na papírových arších. Všechny podněty, kterých město eviduje průměrně 120 ročně, budou posuzovány z hlediska proveditelnosti. Následovat bude finální listopadové hlasování Brňanů. Projekty s nejvyššími počty hlasů poté budou uskutečněny.

„Novinku zajisté ocení jak navrhovatelé, tak samotní občané. Úpravu zásad uvítají také městské části, které se na projektech podílejí a prověřují je. Sbírání podpory dvoufázově je totiž pro mnoho Brňanů matoucí. Často vznikala nedorozumění po prvním kole sběru podpory pomocí lajků, přičemž projekty nedostaly souhlas Magistrátu města Brna nebo městských částí. Touto změnou pravidel se participativní rozpočet zpřehlední, neboť proběhne pouze finální hlasování na podzim,“ dodal Filip Chvátal.

Zdroj: TIS MMB


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...