Brno-střed bude v roce 2024 hospodařit s rozpočtem 637 milionů Kč

Brno, 18. prosince 2023 – Zastupitelé městské části Brno-střed schválili na prosincovém jednání rozpočet pro rok 2024. Výdaje činí 637 milionů korun. Příjmy očekává radnice ve výši 619 milionů korun, což je o devět procent více než v předchozích letech a to i díky příjmům z adventních trhů či nových zastávek MHD. Rozdíl je krytý z přebytku roku 2023. Na navýšení příjmů se podílí i zvýšení sazby místních poplatků, což bude znamenat navýšení daňových příjmů v příštím roce o 20 milionů korun.

brno stred radnice stara

„Rozpočet městské části Brno-střed je navržen tak, aby pokryl veškeré nutné provozní výdaje a zároveň nám umožnil alokovat dostatečnou částku do oblasti investic. Očekáváme, že z vánočních trhů, které naše městská část letos poprvé organizovala sama, obdržíme 15 milionů korun a více než 2 miliony korun získáme do rozpočtu z nových přístřešků na zastávkách MHD, kde nám soukromý provozovatel platí koncesní poplatek,“ uvedl starosta městské části Brno-střed Vojtěch Mencl (ODS).

Na investice půjde v roce 2024 z rozpočtu celkem 87 milionů korun. Nejvíce peněz půjde na rekonstrukci bytového fondu. Dostane se také na základní a mateřské školy, revitalizaci parků nebo podporu příspěvkových organizací.

I v roce 2024 počítáme s péčí o parky a veřejná prostranství „Příští rok začneme s přípravami nového parku na Žlutém kopci, kdy chceme mít zpracovanou projektovou dokumentaci, na níž jsme v rozpočtu vyčlenili 10,3 milionů korun, na revitalizaci parčíku na Janáčkově náměstí jsme vyčlenili 6,3 milionů korun,“ uvedla 1. místostarostka městská části Brno-střed Ludmila Oulehlová (ANO 2011).

Část částky poputuje také do základních a mateřských škol. „Do oblasti školství je alokována částka 145 milionů, z toho samotné investice činí 12,5 milionů korun. Příští rok je v plánu rekonstrukce budov Mateřských škol Na kopečku u zvonečku a Pšeník, kde se chystá zateplení a výměna oken, nebo rekonstrukce jídelny Základní školy Hroznová. Zároveň navýšíme příspěvek školám na provoz,“ sdělil 2. místostarosta MČ Brno-střed Martin Vrubel (KDU-ČSL).

„Podporu jsme navýšili také příspěvkové organizaci Kavéeska, kulturní organizaci, která provozuje divadlo Polárka, klub Leitnerka, volnočasové centrum Vojtova a Centrum volného času Botanka. Ta organizuje akce pro děti, dospělé i seniory. Příspěvek organizaci bude v příštím roce činit 25 milionů korun, což představuje navýšení o 3 miliony korun oproti roku 2023,“ sdělil 3. místostarosta městské části Brno-střed Roman Kotěra (ODS).

Zcela samostatně se vede účetnictví pro takzvanou vedlejší hospodářskou činnost. Tam spadá oblast bytového hospodářství, jako jsou nájmy bytů, nebytových prostor a opravy bytových domů. „Pro rok 2024 předpokládáme výnosy ve výši 352 milionů korun. Vybranou částku vynaložíme zejména do oprav a rekonstrukcí bytů a bytových domů. Na záměr jsme vyčlenili v rozpočtu 321 milionů korun," dodal uvolněný člen ZMČ Brno-střed – oblast investic a správy bytových domů Martin Drdla (ANO 2011).

Zdroj: MČ Brno-střed, foto: Ingimage


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...