Bytový dům na Vranovské prošel rekonstrukcí, zabydlí ho 22 domácností

Brno, 14. dubna 2023 - O šest více bytů než před rekonstrukcí, bezbariérový přístup, zachované komerční jednotky v přízemí, půdní prostor nachystaný na případnou další vestavbu – to vše získal bytový dům na Vranovské 365/1a během stavebních prací, které trvaly rok a půl a vyžádaly si 75milionovou investici. Dům teď začnou postupně zaplňovat noví nájemníci, od mladých rodin po seniory.

zednik rekonstrukce stavba

V domě je namísto původních šestnácti nyní dvaadvacet bytů, z toho 2 garsoniéry s charakterem sociálního bytu, 6 garsoniér určených pro seniory, 4 garsoniéry určené jako bezbariérové byty a 10 startovacích bytů, z toho 8 dvoupokojových a 2 garsoniéry.

„Zatímco na byty sociální, seniorské i bezbariérové čekají lidé v pořadníku, na byty startovací je vždy vyhlášeno výběrové řízení a ze zájemců se následně losuje. Momentálně máme takto uvolněných osm startovacích bytů rozmístěných jak v centru, tak v Kohoutovicích. Tyto nové byty na Vranovské budou k dispozici v následujícím výběrovém řízení, zabydleny by měly být do tří měsíců. Všechny informace najdou zájemci na webu bydleni.brno.cz,“ uvedla náměstkyně pro oblast bydlení Karin Podivinská.

Nájemné ve všech bytech je stanoveno na 85 Kč/m²/měsíc s tím, že tato částka se každoročně k 1. 7. upravuje o míru inflace. Zastupitelé ale pro letošek uplatnění inflační doložky odpustili, a tak ke zvýšení dojde nejdříve v roce 2024.

Původní dům z roku 1892 měl celkem 5 nadzemních a jedno podzemní podlaží. Objekt byl v celkově velmi špatném stavu, ve dvorní části domu byly dokonce propadlé stropy. V rámci celkové rekonstrukce, která byla zahájena v říjnu 2021, dostala dvorní část nadstavbou ještě jedno patro se dvěma byty o velikosti 1 + kk. Bezbariérovost zajišťuje přistavěný výtah. V přízemí zůstaly zachovány dvě komerční jednotky, které posléze město nabídne k pronájmu.

Celkové investiční náklady činily 75 milionů korun s DPH.

Zdroj: TIS MMB


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...