Peníze z rezidentního parkování podpoří pět nových dopravních projektů

Brno, 5. dubna 2023 - Celkem 94 180 000 korun z Fondu mobility využije město na podporu pětice nových projektů. Peníze podle dnešního rozhodnutí brněnských radních půjdou na vybudování parkoviště na Vlnité a Rysově či cyklocargo překladiště u Zvonařky, dále na projekt Pastelky u škol nebo edukační kampaň brněnských hasičů. Z již schválených projektů se pak financí dočká parkovací dům na Šumavské a parkoviště na Řezáčově. Přesun peněz bude ještě schvalovat Zastupitelstvo města Brna.

parkoviste parkovani ulice

„Díky Fondu mobility se nám dlouhodobě daří rozvíjet a zkvalitňovat dopravní infrastrukturu v Brně. V letošním roce by mělo vzniknout pět projektů. Jedním z nich bude první cyklocargo překladiště v Brně, umístěné v prostoru bývalé tramvajové smyčky u Zvonařky. Umožní nám snížit počet vozidel ve středu města, k zásobování totiž budou využita cargo kola,“ přiblížil radní města Brna pro oblast dopravy Petr Kratochvíl.

„Podpořit chceme také projekt Pastelky u škol. Díky němu budou v místech většího pohybu školáků umístěné značky symbolizující pastelky různých barev. Ty řidiče upozorní, že je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Tento systém úspěšně funguje například ve Francii nebo Belgii. Pokračovat budeme také v edukaci. Brněnští hasiči budou v dlouhodobé kampani upozorňovat řidiče, jak mají správně parkovat, aby místem bezpečně a rychle projela požární vozidla k případnému zásahu. Jako každý rok půjdou finance také na rozvoj parkovišť. Nové vznikne na Vlnité s 19 místy a také na Rysově, kde bude 29 stání,“ doplnil Petr Kratochvíl.

Rada dnes také odsouhlasila navýšení finančních prostředků z fondu pro už dříve podpořené projekty parkovacího domu, který nově vzniká na Šumavské, a parkoviště na Řezáčově v Komíně. Nyní je ještě nutné, aby s podporou uvedených projektů souhlasili také brněnští zastupitelé.

Fond mobility umožňuje použít peníze získané zejména z poplatků za oprávnění v rezidentním parkování především pro rozvoj dopravní infrastruktury v Brně. Slouží pro podporu udržitelné mobility, dále pro uskutečňování kampaní pro zvyšování bezpečnosti účastníků silničního provozu (Evropský týden mobility, soutěž Bezpečně Brnem a Bezpečně Brnem junior). Prostředky jsou také využívány k výstavbě parkovišť, parkovacích domů apod.

Zdroj: TIS MMB


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...