Brněnský magistrát se snaží snížit spotřebu energií

Brno, 19. listopadu 2022 - Pravidelné kontroly uzávěrů a rozvodů vody, průběžná výměna svítidel za nízkoenergetická nebo zkrácení chodu automatických dveří na bezpečné minimum. I to zahrnuje soubor opatření, která mají snížit energetickou náročnost magistrátních budov.

setreni mmb elektrina

„Snahu o snižování spotřeby energií nejen z ekonomických, ale hlavně ekologických důvodů Brno vyvíjí dlouhodobě. Máme management hospodaření s energiemi, v Paktu starostů a primátorů jsme se zavázali ke snížení emisí CO2, měníme okna, zateplujeme budovy a instalujeme fotovoltaiku. Teplárny Brno nahrazují parovody hospodárnějšími horkovody. Technické sítě Brno vyměňují starší osvětlení za LED svítidla, vozový park Dopravního podniku města Brna prochází obnovou. Oživili jsme projekt horkovodu z Jaderné elektrárny Dukovany do Brna, před zahájením je výstavba kotle na spalování štěpky a další linky na energetické využití odpadu,“ shrnula dosavadní kroky primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Na včerejší poradě vedení města se řešila opatření, jejichž zavedení by mohlo obratem přispět k nižší spotřebě energie v budovách Magistrátu města Brna. „Většina z nich je organizačního charakteru, a tudíž prakticky beznákladová s poměrně význačným přínosem. V běžném provozu jsou tak dostatečně rychlá a dobře kontrolovatelná. Aktuálně v našich objektech omezujeme svícení a snižujeme teplotu, zintenzivníme také technické kontroly a revize zařízení, abychom zamezili nechtěným únikům energií, a pokračujeme ve výměně svítidel. Zaměřujeme se také na šíření informací mezi pracovníky, třeba jak fungují termostatické ventily u radiátorů a jak je správně nastavovat v pracovní době nebo naopak před plánovanou nepřítomností nebo jak snížit spotřebu elektřiny při využívání rychlovarné konvice,“ doplnil náměstek primátorky pro energetiku Robert Kerndl.

Zdroj: TIS MMB


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...