V Tuřanech vzniknou tři nové zahrádkářské osady

Brno, 17. března 2022 - Další pokrok ve spolupráci města Brna s Územním sdružením Českého zahrádkářského svazu Brno-město projednali brněnští radní. Ti souhlasili se zpracováním investičních záměrů na zřízení tří zahrádkářských osad v městské části Brno-Tuřany.

zahradka zahradkacri

„Na začátku února letošního roku jsme s Územním sdružením Českého zahrádkářského svazu Brno-město podepsali memorandum o spolupráci. Tím jsme dali jasný signál, že chceme podporovat zahrádkářskou činnost. Zahrádky jsou totiž důležitým prvkem ekosystému města, který přispívá mimo jiné k ochraně životního prostředí a ke zmírňování klimatických změn. Na dnešním zasedání jsme souhlasili se zpracováním tří investičních záměrů na zřízení nových zahrádkářských osad v Tuřanech. První bude umístěna v blízkosti letiště, další dvě vzniknou v lokalitě Dvorska,“ uvedl 1. náměstek primátorky Petr Hladík.

Všechny tři osady vzniknou v městské části Brno-Tuřany. „Navrhované plochy zahrádek jsou již vymezeny v novém územním plánu. Při plánování myslíme především na komplexní přístup, aby byly osady vhodně zasazeny do okolí a plnily i estetickou funkci. Zároveň by měly sloužit nejen pro hospodaření, ale i jako místo pro setkávání a pořádání veřejných akcí. Se zřízením zahrádek se například pojí i sázení stromů po obvodu těchto ploch. Tím vytvoříme v lokalitě nové větrolamy,“ přiblížil radní pro oblast územního plánování a rozvoje Filip Chvátal.

Cílem investičních záměrů bude navrhnout podoby nových osad, a to ve dvou variantách. Jedna bude s chatkami, druhá bez nich. Součástí projektů bude vždy parcelování na jednotlivé zahrádky, vybudování kluboven se sociálním zařízením, inženýrských sítí a dopravního napojení.

„V lokalitě u letiště vznikne 13 zahrádek a 20 ploch pro sdílené zahradničení, v oblasti Dvorska II to bude 78 zahrádek a 52 ploch pro sdílené zahradničení, v lokalitě Dvorska III zřídíme 132 zahrádek. Celkově se jedná o plochu 10,8 ha nových osad. Své místo zde najdou lidé, kteří v budoucnu o zahrádku přijdou, členové Českého zahrádkářského svazu, a i noví zájemci, kteří mají trvalý pobyt v Brně. Se samotnou realizací počítáme mezi lety 2023 a 2024,“ doplnil Petr Hladík.

Přehled tří investičních záměrů na vybudování nových zahrádkářských osad

  • Zahrádkářská osada u letiště: 1,4 ha, 13 zahrádek a 20 ploch pro sdílené zahrádky, přístup ze silnice Jedounkova
  • Zahrádkářská osada Dvorska II (Dunávka): 4,5 ha, 78 zahrádek a 52 ploch pro sdílené zahrádky, přístup z ulice Zapletalova
  • Zahrádkářská osada Dvorska III (u dostihové dráhy): 4,9 ha, 132 zahrádek, vstup z ulice Zapletalova

Zdroj: TIS MMB


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...