V Tuřanech vzniknou tři nové zahrádkářské osady

Brno, 17. března 2022 - Další pokrok ve spolupráci města Brna s Územním sdružením Českého zahrádkářského svazu Brno-město projednali brněnští radní. Ti souhlasili se zpracováním investičních záměrů na zřízení tří zahrádkářských osad v městské části Brno-Tuřany.

zahradka zahradkacri

„Na začátku února letošního roku jsme s Územním sdružením Českého zahrádkářského svazu Brno-město podepsali memorandum o spolupráci. Tím jsme dali jasný signál, že chceme podporovat zahrádkářskou činnost. Zahrádky jsou totiž důležitým prvkem ekosystému města, který přispívá mimo jiné k ochraně životního prostředí a ke zmírňování klimatických změn. Na dnešním zasedání jsme souhlasili se zpracováním tří investičních záměrů na zřízení nových zahrádkářských osad v Tuřanech. První bude umístěna v blízkosti letiště, další dvě vzniknou v lokalitě Dvorska,“ uvedl 1. náměstek primátorky Petr Hladík.

Všechny tři osady vzniknou v městské části Brno-Tuřany. „Navrhované plochy zahrádek jsou již vymezeny v novém územním plánu. Při plánování myslíme především na komplexní přístup, aby byly osady vhodně zasazeny do okolí a plnily i estetickou funkci. Zároveň by měly sloužit nejen pro hospodaření, ale i jako místo pro setkávání a pořádání veřejných akcí. Se zřízením zahrádek se například pojí i sázení stromů po obvodu těchto ploch. Tím vytvoříme v lokalitě nové větrolamy,“ přiblížil radní pro oblast územního plánování a rozvoje Filip Chvátal.

Cílem investičních záměrů bude navrhnout podoby nových osad, a to ve dvou variantách. Jedna bude s chatkami, druhá bez nich. Součástí projektů bude vždy parcelování na jednotlivé zahrádky, vybudování kluboven se sociálním zařízením, inženýrských sítí a dopravního napojení.

„V lokalitě u letiště vznikne 13 zahrádek a 20 ploch pro sdílené zahradničení, v oblasti Dvorska II to bude 78 zahrádek a 52 ploch pro sdílené zahradničení, v lokalitě Dvorska III zřídíme 132 zahrádek. Celkově se jedná o plochu 10,8 ha nových osad. Své místo zde najdou lidé, kteří v budoucnu o zahrádku přijdou, členové Českého zahrádkářského svazu, a i noví zájemci, kteří mají trvalý pobyt v Brně. Se samotnou realizací počítáme mezi lety 2023 a 2024,“ doplnil Petr Hladík.

Přehled tří investičních záměrů na vybudování nových zahrádkářských osad

  • Zahrádkářská osada u letiště: 1,4 ha, 13 zahrádek a 20 ploch pro sdílené zahrádky, přístup ze silnice Jedounkova
  • Zahrádkářská osada Dvorska II (Dunávka): 4,5 ha, 78 zahrádek a 52 ploch pro sdílené zahrádky, přístup z ulice Zapletalova
  • Zahrádkářská osada Dvorska III (u dostihové dráhy): 4,9 ha, 132 zahrádek, vstup z ulice Zapletalova

Zdroj: TIS MMB


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...