Park Danuše Muzikářové připomíná oběť 21. srpna 1969

Brno, 19. listopadu 2019 - Park mezi Rooseveltovou ulicí a Místodržitelským palácem u průchodu do ulice Běhounské nově nese jméno po Danuši Muzikářové. Na památku této významné události byla v parku 17. listopadu odhalena pamětní deska. „V dnešní době, kdy jsou demokratické hodnoty často zpochybňovány, je stále důležitější si připomínat, jak těžké bylo období nesvobody a útlaku. Proto mě těší, že se vzpomínka na Danuši Muzikářovou ztělesní formou pamětní desky a pojmenování tohoto parku,“ pronesla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

park danuse muzikarova brno

Městskou část Brno-střed oslovila s nápadem pojmenovat park po osmnáctileté dívce zastřelené 21. srpna 1969 paní Simona Hradílková. Danuše Muzikářová byla zastřelena na Moravském náměstí během protikomunistických demonstrací u příležitosti smutného ročního výročí obsazení Československa sovětskými vojsky. Viník nebyl nikdy dopaden.

Zastupitelstva městské části Brno-střed i statutárního města Brna návrh bezvýhradně podpořila. „Žádost na pojmenování parku jsme obdrželi letos v srpnu, tedy padesát let od tragické události. Ze strany radních se návrh setkal s jednoznačně pozitivním přijetím. Připomínat oběti komunismu je, myslím, stále velmi potřebné,“ uvedl starosta městské části Brno-střed Vojtěch Mencl.

„Před padesáti lety byla při demonstraci občanů proti okupaci vojsky Varšavské smlouvy náhodně zastřelena osmnáctiletá Danuše Muzikářová. Stala se symbolem smutných událostí té doby. Pojmenováním parku chceme uctít její památku a připomínat nelehkou dobu, ve které žila, a to především mladší generaci, jež minulý režim nepoznala. Zároveň mě těší, že bylo toto místo vybráno, i proto, že tudy Danuše Muzikářová denně chodívala a jako malá si zde hrála se svou sestrou,“ doplnil 1. náměstek primátorky Petr Hladík.

 


Související články:

Jaké příslušenství byste měli používat pro svůj vůz

Jako majitel vozidla víte, že je důležité udržovat vozidlo v dobrém stavu. Nejenže díky tomu váš vůz vypadá hezčí, ale také pomáhá udržovat jeho bezproblémový provoz. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je používání autopříslušenství.