Ceny rezidentního parkování se na konci září změní

Brno, 10. července 2019 – Nový ceník rezidentního parkování, který začne platit zároveň s novými pravidly od konce září, schválili brněnští radní. Rezidenti i abonenti ušetří, návštěvníci budou mít nově možnost výhodnějšího předplatného. Nový ceník je dalším krokem k realizaci koncepce rezidentního parkování, kterou rada města schválila už v dubnu.

ulice auto parkovani

Rezidenti zaplatí od 30. září za první oprávnění 200 korun. Oprávnění pro druhé auto vyjde na 8 tisíc korun, třetí a každé další pak bude stát 12 tisíc korun. Abonenti dají za první oprávnění 4 tisíce, za každé další pak 18 tisíc korun.

Nově bude pro zónu B umožněno koupit si dlouhodobé návštěvnické předplatné. Bez ohledu na to, zda má řidič v oblasti trvalé bydliště či sídlo firmy, může si koupit týdenní (400 korun), měsíční (1200 korun) nebo roční (12 tisíc korun) oprávnění. To mu umožní parkovat v širším centru vymezeným zelenou zónou B v době od 6 do 17 hodin. „Pokud někdo dojíždí do určité oblasti pravidelně, ale není rezident ani abonent, může s tímto oprávněním ušetřit. Zároveň se po 17. hodině místa uvolní, což umožňuje rezidentům pohodlnější parkování po návratu ze zaměstnání,“ vysvětlil radní pro dopravu Petr Kratochvíl.

Návštěvníci bez předplatného nebudou v zóně A platit prvních 30 minut stání, každá další hodina pak v parkomatech nebo pomocí SMS vyjde na 40 korun. V zóně B bude zdarma celá první hodina parkování, další bude za 30 korun. První hodina bude zdarma i pro parkující v zóně C. Každá další hodina je bude stát 20 korun.

Rezidenti budou mít k dispozici navíc volné parkovací hodiny. V zónách A a B se jedná o 200 hodin s možností dokoupit dalších 100 za 100 korun. V zóně C mají rezidenti 100 hodin zdarma a mohou za 100 Kč dokoupit dalších 50. „Tyto volné hodiny mohou rezidenti využít pro parkování svých návštěv, babiček na hlídání, řemeslníků, kteří k nim přijeli, a podobně,“ doplnil Petr Kratochvíl.


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...