Zdražování brněnských bytů zpomalilo

Brno, 10. prosince 2018 – Brněnské byty i nadále zdražují, ale výrazně pomaleji než dříve. Vše nasvědčuje tomu, že se blíží okamžik, kdy se růst cen zastaví a průměrná cena se ustálí kolem částky 75 tisíc korun za metr čtvereční. Bude i z čeho vybírat, v nabídce se teď nachází ještě přes šest set volných bytů, většinu z nich ale tvoří luxusnější a dražší byty.

novy byt brno

V letošním třetím čtvrtletí se nové byty v Brně prodávaly zatím nejlépe, lidé jich koupili 223. Největší zájem byl o byty dvoupokojové, které se prodávaly v průměru za 3,78 milionu korun. Vyplývá to z analýzy společnosti Trikaya.

V Brně mohou lidé aktuálně vybírat z více než šesti stovek nových bytů, jejich průměrná cena je však velmi vysoká. Uchazeči o průměrné nové bydlení si musí přichystat necelých pět milionů.

„Průměrné ceny volných bytů rostou, protože v nabídce převládají drahé velké byty – třípokojové a větší. Zatímco tato dispozice běžně představuje jen třetinu nabídky, teď je to téměř polovina,“ analyzuje situaci na realitním trhu Alexej Veselý, výkonný ředitel společnosti Trikaya, a dodává: „Přestože je v meziročním srovnání nárůst cen volných bytů znatelný, pro všechny, kdo plánují koupi bytu, je důležitější vývoj v krátkém období. A to v současné době ukazuje, že cenový růst zpomaluje, a dá se tedy očekávat, že se cena za metr čtvereční brzy ustálí. Předpokládáme, že v Brně to bude kolem 75 tisíc korun za metr čtvereční.“

Volných bytů je oproti loňsku v tomto období o polovinu více. Nejširší nabídka je v městských částech Brno-střed, Bystrc a Židenice, kde mají byty rozlohu kolem 60 metrů čtverečních. Akutní nedostatek je ale bytů menších a levnějších, poněvadž rozsáhlejší stavby sídlištního typu, které tyto dispozice nabízejí, v Brně čekají na schválení i několik let.

Vlastní bydlení si v brněnských novostavbách může dovolit stále méně lidí
V brněnských novostavbách našlo v uplynulých třech měsících své kupce celkem 223 bytů. „Lidé kupovali především dvoupokojové byty s průměrnou cenou 3,78 milionu korun a byty v centru. Celkem dvě třetiny všech prodaných bytů byly v městských částech Brno-střed a Královo Pole,“ upřesňuje Alexej Veselý.

Přestože se v tomto čtvrtletí prodalo stejně bytů jako v předchozích dvou dohromady, dlouhodobě prodeje klesají. Zatímco v roce 2016 se během prvních devíti měsíců prodalo hned 1195 nových bytů, loni už to za stejné období bylo o 430 bytů méně. V letošním roce se od začátku ledna do konce září prodalo celkem 452 nových bytů, což ukazuje na trend meziročního poklesu prodejů o 35 až 40 procent. Ani poslední šance sjednat hypotéku za starších, výhodnějších podmínek se na prodejích neprojevila tolik, jak se čekalo. Je tedy patrné, že ubývá lidí, kteří si byty v novostavbách mohou dovolit.

„Pokles prodejů bezesporu souvisí s růstem cen bytů. Ještě před rokem stačilo ve třetím čtvrtletí zájemcům o nové bydlení v Brně v průměru 3,28 milionu, letos už to byly čtyři miliony. To představuje meziroční nárůst cen o 22 procent,“ říká Alexej Veselý.

Kudy ven z realitní krize? Pomůže nový územní plán
Naději na zlepšení situace na trhu s menšími byty do budoucna představuje především nový územní plán, jehož zpracování radnice v srpnu zadala Kanceláři architekta města Brna. Dokument však má být hotový až v roce 2022, a není tedy řešením aktuální krizové situace.

„Byla by chyba nyní tři roky pouze vyčkávat na nový územní plán, když se v Brně nachází hned několik velkých nezastavěných rozvojových ploch, se kterými se pro výstavbu stejně dlouhodobě počítá. Výstavba na nich by mohla ceny bytů opět snížit,“ komentuje Alexej Veselý.

Vzniku nových, levnějších bytů ale nebrání jen zdlouhavé povolovací procesy a protahování správních lhůt ze strany úřadů. Na stavbu velkých projektů má totiž vliv i značný nárůst cen stavebních materiálů a současný nedostatek pracovních sil.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...