Mendlovo náměstí ochladí zeleň v novém parku

Brno, 19. července 2018 – Na více zeleně v centru města se mohou těšit lidé, kteří bydlí v okolí Mendlova náměstí. Právě tam totiž městská část Brno-střed nechala vybudovat nový park za zhruba třináct milionů korun. Jeho součástí bude také kavárna, jejíž koncept je velice podobný oblíbenému Piknik boxu v Bjornsenově sadu. 

strom mendlak namesti

Podle místostarostky městské části Jasny Flamikové přestupní uzel oživilo sedmnáct nových stromů. „Jsou tam například duby nebo okrasné třešně. Společně s další zelení, kterou jsme v parku nechali vysadit, budou jinak rozpálené náměstí ochlazovat,“ uvedla Flamiková. 

Snižování teploty ve městě je v letních měsících klíčové. „Z výzkumů vyplývá, že betonové chodníky se dokáží ohřát až na padesát stupňů Celsia, teplota na střechách se blíží k šedesátce. Teploměry v parcích oproti tomu ukazují zhruba třicet stupňů,“ popsala Flamiková důvody, proč byla vysazena nová zeleň.

V každé fázi projektu se městská část přitom snažila do rozhodování o podobě nového parku zapojit obyvatele městské části. Lidé se tak podíleli na úpravách návrhu Zdeňka Sendlera, který zvítězil v architektonicko-urbanistické soutěži. Připomínky občanů se týkaly například rozšíření stísněného prostoru zastávky hromadné dopravy nebo úprav, které usnadní pohyb hendikepovaným. Hodně diskutovaným tématem byl i počet laviček a jejich umístění.

Zajímavým prvkem v parku je také pergola s chmelem, který připomíná nedaleký pivovar. Park se slavnostně otevře v pátek 20. července. Lidé budou mít možnost si ho detailně prohlédnout v pondělí 23. července v 16 hodin, kdy se uskuteční komentovaná prohlídka s architekty Zdeňkem Sendlerem a Lucií Hradilovou.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...