Teplárny Brno mají dvě dominace na Křišťálové komíny

Brno, 12. dubna 2018 - Dva ze šestnácti Křišťálových komínů za rok 2017, kterými Teplárenské sdružení ČR oceňuje mimořádné projekty, by letos mohly patřit Teplárnám Brno. V konkurenci ostatních tuzemských energetických firem byly do užší nominace vybrány jejich projekty Akumulace tepla z obnovitelných zdrojů v provozu Tepláren Brno Červený mlýn a Náhrada dalších parovodů moderními horkovody v centru Brna.

teplo topeni radiator

„Nominace nás samozřejmě velmi těší. Oba projekty jsou opravdu mimořádné a potvrzují, že úroveň teplárenství v Brně zůstává stále velmi vysoko. Právě modernizaci našich výrobních zdrojů i rozvodné sítě považujeme za jeden z nejdůležitějších předpokladů, abychom dokázali stabilizovat cenu tepla a nejen udržovat, ale stále zlepšovat služby pro naše odběratele,“ uvedl generální ředitel Tepláren BrnoPetr Fajmon.

V rámci projektu Akumulace tepla vzniklo na Červeném mlýně unikátní technické dílo: největší tuzemský systém akumulace tepla do horké vody, který v objemu 9900 m3 vody dovolí přechodně uložit až 345 MWh tepelné energie získané provozem tepláren. To je asi tolik, kolik by stačilo na pokrytí roční spotřeby tepla pro 50 bytů, nebo denní spotřeba pro 17 000 domácností s 50 000 obyvateli. Teplo lze akumulovat jak z vlastní technologie tepláren, tak z tepelné sítě, tedy i z dalších tepelných zdrojů, jako je pro Teplárny Brno například zařízení pro energetické využití odpadů SAKO Brno. S možností uložit teplo do akumulátorů se výrazně zvyšuje efektivita celé soustavy. Zdroje nemusí omezovat výrobu při sníženém odběru a uložené teplo lze uvolnit do soustavy vytápění v okamžiku ranní nebo večerní špičky. V průběhu dne se totiž spotřeba tepla mění, ráno je největší a během dne klesá.

S výměnou zastaralých parovodů začala Teplárny Brno již v roce 2010, kompletně horkovodní rozvodná síť by v moravské metropoli měla být dokončena v roce 2022. Vloni moderní horkovody nahradily dalších více než 5 kilometrů parovodů. Na trase bylo přepojeno 32 odběrných míst, například budovy Národního divadla Brno, Masarykovy univerzity, DRFG arény (bývalá Hala Rondo) a Zimního stadionu Krasohala, Ústavního soudu, sídla krajského úřadu a 45 bytových domů. Celkem si tato v pořadí již sedmá etapa vyžádala investici ve výši 275 milionů korun. Za projekt budování horkovodní sítě získaly Teplárny Brno ocenění jako Projekt roku 2011 v soustavách zásobování teplem a chladem.

Teplárenské sdružení České republiky ocení Projekty roku v soustavách zásobování teplem a chladem letos už pošestnácté. Cenou pro vítěze je již tradičně Křišťálový komín ze severočeských skláren AJETO v Lindavě.

 


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...