Nejstarší brněnské varhany v Loretě byly po náročné opravě slavnostně posvěceny

Brno, 28. června 2017 - Konvent minoritů zakončil náročný projekt restaurování nejstarších funkčních varhan v Brně. Nástroj s vynikající intonací a charakteristickým plénem zazněl na slavnosti svěcení v loretě brněnského kláštera. Restaurované varhany byly posvěceny v neděli 25. června v zaplněném minoritském kostele sv. Janů v Brně. Zazněla díla F. Schuberta, G. F. Händela, J. S. Bacha a dalších.

brno loreta varhany

Konvent minoritů je nejstarším a nejdéle fungujícím klášterem na území Brna, stavba Lorety se datuje v letech 1716-26. V minulých letech zde byly vykonány četné záchranné a stavební práce, na restaurování varhan od Antonína Richtra přispěla Nadace ČEZ částkou 300 tisíc korun.

Z příspěvku byly uhrazeny chybějící prvky, které byly vyrobeny ve stylovém a materiálovém provedení, dále pak i část odborných restauračních prací. Nástroj s 10 rejstříky nyní zní jasným, barevným a příjemným zvukem hlasů s vynikající intonací a charakteristickým plénem.

„Jde o nejstarší varhany v Brně, které se dochovaly ve velké části v původním stavu. V letech 2016-17 byly zrestaurovány varhanářskou dílnou Jaromír Kánský – Josef Brachtl, a to včetně varhanní skříně a řezbářské výzdoby. Varhany se tak opět po mnoha desetiletích rozezněly ke chvále Boží a radosti nás všech. Patronát nad projektem restaurování varhan převzala Alena Veselá, varhanice a emeritní rektorka JAMU, a P. Bogdan Sikora, OFMConv., emeritní provinciál,“ doplňuje páter Jan Martin Bejček.

„Za Nadaci ČEZ jsem ráda, že jsme mohli přispět k viditelné a hmatatelné podpoře kultury, liturgie a koncertní činnosti“, sdělila ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková.


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...