Park na Špilberku ozdobí socha Jana Skácela

Brno, 16. června 2015 – Osobnost brněnského básníka, spisovatele a překladatele Jana Skácela bude již příští rok připomínat socha, umístěná v parku na Špilberku. Přesná podoba nové skulptury vzešla z veřejné soutěže, do níž bylo přihlášeno celkem 42 návrhů.

jan skacel socha spilberk

Výsledky výtvarné soutěže a výběr odborné poroty představila 26. května Rada města Brna. Ta rovněž schválila finanční odměny pro první tři místa, které jsou sto tisíc korun za první místo, šedesát tisíc korun za druhé místo a třicet tisíc korun za třetí místo.

První místo obsadil návrh autora doc. akad. sochaře Jiřího Sobotky, na druhém místě se ocitl návrh autora doc. Mgr. Tomáše Medka a třetí místo obsadila dvojice autorů akad. sochaře Stefana Milkova a Ing. arch. Jiřího Trojana.

Vítězný návrh Jiřího Sobotky je koncipován jako stylizovaný portrét básníka Jana Skácela, jehož tvar je definován vrstvami k sobě svařených nerezových trubek. Celkové pojetí je silně ovlivněno současnou estetikou 3D modelování, která se dnes dostává ke slovu nejen v oblasti sochařství, ale především v odvětví produktového designu.

Ke kladům návrhu lze přičíst, že nepracuje s portrétem jako s kompaktní hmotou – struktura povrchu kopírujícího tvar básníkova obličeje je oživena průhledy skrz jednotlivé komponenty a umožňuje tak jak živou interakci objektu s okolím, tak neotřelý interpretační rámec: návštěvník parku může vnímat okolní realitu prizmatem básníka. K podtržení tohoto účelu má sloužit QR kód umístěný na soklu, pomocí kterého bude zpřístupněna akustická verze Skácelovy tvorby a jeho životopisné informace.

Všech 42 soutěžních návrhů si bude moci veřejnost prohlédnout v informační kanceláři v Urban centru na Mečové ulici, kde budou díla vystavena až do konce července 2015.

Zdroj: MMB

Vyšlo v Brno Business & Style

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...