Nejstarší černovická škola výjimečně otevře své dveře

Stara skola na charbulove ulici zdroj Archiv mesta brnaBrno, 16. dubna 2015 - Zatímco na víkend školy obvykle dveře zavírají, v Černovicích se v sobotu 18. dubna pro veřejnost naopak otevřou dveře nejstarší místní školní budovy, která již třetím rokem leží ladem.

Do budovy na Charbulově ul. 135–137 žáci poprvé vstoupili už v roce 1890. Za více než 120 let se v ní vystřídalo několik českých i německých mateřských, základních a středních škol. Poslední z nich, Soukromá škola Comeniana, zde své působení zakončila v roce 2012. V současné době dům jeho majitel, Statutární město Brno, nabízí k prodeji. Obyvatelé Černovic jsou však přesvědčeni, že by mohl nadále sloužit veřejnosti.

Neziskový spolek Černovické sdružení proto na sobotu 18. dubna 2015 připravil projekt „My školu nedáme! aneb Nebojte se doktorů“ , jehož cílem je ukázat možnosti využití prostoru pro komunální účely. Na místě bude rovněž připravena petice za odvolání prodeje školy.  Od 14 do 22 hodin je v ní přichystaný bohatý program pro děti a dospělé. Kromě komentované prohlídky a výstavy o historii a možné budoucnosti školy na návštěvníky čeká divadlo, hravá výuka čistění zubů, fyzikální experimenty, přednášky černovických lékařů, výtvarná dílna, promítání v mobilním planetáriu, dětská herna pro nejmenší i zábavný kvíz pro školáky.

Odpočinout si pod paprsky jarního slunce bude možné ve školní zahradě, kde se děti svezou na koni a rodiče zatím nakoupí na minijarmarku. Občerstvení zajistí Hostinec Slunečnice v improvizované kavárně Pod katedrou a pivním baru V šatně.

V 19 hodin rozezní své nástroje bigbítová skupina Barel Rock, která vznikla na Vysoké škole veterinární a většina jejich členů jsou zvěrolékaři. Říkají o sobě, že už "třicátý čtvrtý rok devastují vkus hudbymilovného publika svými podivnými nástroji, písněmi i vystupováním". A proč "Nebojte se doktorů"? Škola nemá být zavřená, ale má přece sloužit vzdělávání a šíření informací. A vzdělaným a učeným lidem se v dřívějších dobách říkalo prostě "doktor".

Přijďte se přesvědčit o tom, zda by i černovická stará škola nemohla znovu otevřít dveře i ve všední dny a pro všechny. Vstup na akci je volný. Více na webu skola.vcernovicich.cz.

(red), foto: Archiv města Brna


Související články: