Odhalen památník holocaustu v Brně

Brno, 30. září 2014 - V polovině září byl slavnostně odhalen památník holocaustu, který je umístěn na náměstí 28. října v Brně a který odkazuje na rasové perzekuce Židů a Romů ze strany nacistické moci během 2. světové války.

pamatnik holocaustu brno nam 28. rijna

Nový památník je ztvárněn jako jednoduchá krychle z černé žuly. Motivem pro vyhlášení soutěže byla snaha vedení města přispět prostřednictvím současně pojatého výtvarného díla k reflexi nejtemnější etapy naší novodobé historie, kterou charakterizuje selhání civilizace 20. století, jež nemá v dějinách světa obdoby.

Nosným prvkem památníku je krychle z černé žuly, která je umístěna na podstavci. Celek je zakomponován do mělkého bazénu s vodou. Po stranách krychle bude v letním období od horních hran stékat voda, která je symbolem očištění a odpuštění. Rozměr krychle 3,14 m (Ludolfovo číslo) má evokovat svým nekonečným ubíháním neustále se v dějinách opakující lidské utrpení. Autorem návrhu památníku je akademický malíř Daniel Václavík.

Zdroj: MMB, Foto: Marie Schmerková


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...