Nové Kameny zmizelých připomenou zapomenutý brněnský atentát

Brno, 9. dubna 2019 – Sokol Brno I v neděli 14. dubna položí jako každý rok několik Kamenů zmizelých/Stolpersteine v ulicích města Brna, které budou připomínat oběti nacistického režimu. V letošním roce však budou Kameny věnovány obzvláště výjimečné a nepříliš známé události – brněnskému atentátu, který je paralelou k pražskému atentátu na Reinharda Heydricha.

kameny zmizelych

Bratranci Alois Bauer a Vladimír Blažka patřili k účastníkům domácího protinacistického odboje, kteří se rozhodli sprovodit ze světa příslušníka SS. Za svůj cíl si vybrali kriminálního radu brněnského Gestapa Otto Koslowskeho, nakonec však z dosud neznámých důvodů změnili svůj cíl a zastřelili jiného člena SS Augusta Gölzera. Navzdory tomu, že do konce války zbývaly už jen dva měsíce, jejich čin vyvolal u Gestapa běsnění. Gestapu se nakonec oba odbojáře podařilo dopadnout.

Po brutálních výsleších je 14. dubna 1945 zastřelil v Kounicových kolejích sám Otto Koslowski, tedy původní cíl atentátníků. Právě oběma mužům budou Kameny položeny. Kromě nich budou Kameny zmizelých připomínat také další osoby, které se Gestapu podařilo během pátrací akce po atentátnících zadržet, a nakonec i popravit. Jedná se o odbojáře Milana Gensereka, Zdeňku Pařízkovou, Kateřinu Haftlovou nebo Soňu Tomanovou.

„Letošní rok je věnován skutečně výjimečné události, na kterou se mělo po válce zapomenout. Brněnský atentát si zasluhuje pozornost, protože po Reinhardu Heydrichovi se jednalo o v pořadí druhého nejvyššího představitele nacistické moci, na kterého byl v Protektorátu uskutečněn atentát,“ říká místostarosta Sokola Brno I Michal Doležel.


Související články:
honor 50

Tipy pro péči o váš smartphone

Mnoho lidí považuje mobilní telefon za jeden ze svých nejcennějších věcí. Obsahuje stovky vzpomínek, včetně fotografií, kontaktů, zpráv a dokonce i videí. Je proto důležité vědět, jak se o naše telefony starat, aby vydržely co nejdéle. Smartphony vydrží v průměru dva až tři roky, ale pokud se o ně správně staráte, mohou žít déle. Svůj smartphone můžete chránit před poškozením a smrtí dříve, ne...