Brněnské Vánoce začínají už tento pátek

Brno, 25. listopadu 2013 – Už tento pátek 29. listopadu bude oficiálně zahájen program Brněnských Vánoc 2013. Zahájí je v 16.30 primátor statutárního města Brna Roman Onderka spolu s opatem Augustiniánského kláštera Lukášem Evženem Martincem a dalšími hosty. Přesně v 17:00 hodin se rozsvítí vánoční strom na náměstí Svobody. Zároveň odstartuje tradiční sbírka Českého červeného kříže pod vánočním stromem, jejíž výtěžek je každoročně věnován dětem z dětských domovů.

brnenske vanoce tic

„Na vánoční trhy v centru Brna se těším každý rok a musím říct, že jsou čím dál bohatší. Koupíte tu dárky, které běžně neseženete, ochutnáte různé druhy punčů a horkých nápojů, které jinde nemají. K tomu velký dřevěný betlém, zvonička pro štěstí, adventní kuličky z hodinového stroje, vánoční zpívání, nově zimní kino na velkém plátně, pravá moravská zabijačka a mnoho dalšího. Brněnské Vánoce zkrátka stojí za návštěvu," řekl brněnský primátor Roman Onderka, který akci poskytl záštitu.

Před a po pátečním slavnostním zahájení zahraje od 16:00 hodin a od 17:30 hodin profesionální hudební uskupení MR Swing Big Band a následně se mohou návštěvníci těšit na první adventní caraoke a soutěže pro malé i velké.

Vánoční strom již popáté vybírala veřejnost prostřednictvím hlasování na webových stránkách Turistického informačního centra města Brna. V letošním roce padl rekord v počtu lidí, kteří projevili zájem o hlasování, celkový počet byl 4 134. Vítězná jedle ojíněná získala 3 464 hlasů. Favorit letošních Vánoc byl dokonce jasný po prvních 24 hodinách vyhlášeného anketního hlasování, neb jedle získala více jak 1704 hlasů během jediného dne a náskok si vytrvale udržela po celou dobu trvání ankety. V pondělí 18. listopadu v brzkých ranních hodinách byl šestnáctimetrový strom pokácen a následující den vztyčen na náměstí Svobody.

Náměstí Svobody tentokrát úplně bez dopravy

„Na náměstí bude umístěno 58 dřevěných prodejních stánků, 4 velké gastrokontejnery, pódium, promítací plátno, vánoční strom se sbírkou Českého Červeného kříže, vánoční zvonička a betlém, který bude oproti loňskému roku opět bohatší. Nebudou chybět ani zvířátka ze ZOO Brno umístěná v zoo koutku, Ježíškova pošta a vánoční expres pro nejmenší děti. Úplnou novinkou letošního adventního času bude každodenní projekce zimního kina na náměstí Svobody," vyjmenovává Petra Kačírková, ředitelka TIC města Brna. Novinkou bude také kompletní vyloučení veškeré dopravy z prostoru náměstí Svobody, a to denně od 9:00 do 21:00 hod.

Sortiment stánků se zaměří na stylové vánoční občerstvení, typické řemeslnické produkty a dárkové předměty. Stejně jako loni bude náměstí Svobody členěno na dvě základní zóny, zónu gastronomie a kultury poblíž Morového sloupu a zónu rodinnou u vánočního stromu se sortimentem zaměřeným zejména na rodiny s dětmi. Dominantou náměstí se stane betlém řezbáře Jiřího Halouzky. Oproti loňskému roku se nejen rozroste o další figury, kterých bude přesně 74 plus jedno speciální řezbářské překvapení, ale najdeme v něm po celou dobu adventu i Ježíška. Betlém je pojatý jako scénická vizuální instalace a na náměstí Svobody zůstane až do 30. prosince. Atmosféru okolí betléma budou doplňovat kováři, kteří zde budou předvádět své řemeslnické umění.

vanoce pruh

Kulturní program je koncipován se zájmem oslovit širokou posluchačskou základnu. V dopoledních a brzkých odpoledních hodinách budou vystupovat děti ze základních a uměleckých škol a zájmových uskupení, taneční školy a divadla s pohádkami. V odpoledních hodinách, vždy od 18:00 hod., se budou konat koncerty skupin různých žánrů. Těšit se můžeme na klasickou hudbu, jazz, cimbálovou muziku, rock, revivaly, gospelovou i folkovou muziku. Denně je na pořadu dne oblíbené večerníčkové pásmo a následuje produkce zimního kina.

Brněnské Vánoce 2013 zakončí 23. prosince koncert Big Bandu Gustava Broma v 17:00 hod. na náměstí Svobody a následný ohňostroj „Betlémský sen" na Nové radnici v 19:00 hod., který slavnostně ukončuje nejen Den na Nové radnici, ale tradičně uzavírá veřejný adventní čas. Kulturní program na pódiu a betlém budou na náměstí Svobody až do 29. prosince. Čtyři velké gastrostánky s občerstvením na náměstí Svobody budou v provozu po celou dobu vánočních svátků až do 1. ledna 2014.

Stará radnice nabídne výstavu betlémů

Také Radnická ulice bude zaplněna vánočními stánky s dárkovým zbožím a občerstvením. Mimo to se v prostorách Staré radnice budou konat tradiční vánoční akce. Každou sobotu a neděli poobědě se zde uskuteční vánoční dílny zaměřené na výrobu svíček, mýdel, vánočních ozdob atd. Každou sobotu od 15.00 se uskuteční prohlídky adventního města. Novinkou letošního adventu bude velká výstava betlémů v jednom z nejkrásnějších historických sálů města Brna - ve Freskovém sále Staré radnice. Tradiční prodejní výstava minerálů, léčivých kamenů, fosilií, přírodnin, bytových doplňků a šperků je naplánována na sobotu 14. prosince 9:00 do 16:00 hod.

Brněnské podzemí otevře běžně nepřístupné prostory

Letos se otevřou brány všech tří částí brněnského podzemí vánočnímu dění. Mimo turistickou trasu, která návštěvníkům nabídne komentovanou prohlídku podzemí s průhledem do historie královského města, bude ve společenské části Labyrintu pod Zelným trhem každý pátek až neděli od 9:30 do 19:30 hodin přístupná výstava uměleckého kovářství a bude zde možnost nákupu drobných dárkových předmětů a různých druhů kávy s možností ochutnání. Návštěvníci se tak dostanou do prostor, které jsou obvykle veřejnosti uzavřeny a slouží kulturním či komerčním účelům. Úplnou novinkou je degustace vín v brněnském podzemí, která bude probíhat ve 2. adventním týdnu.

V této části labyrintu se budou návštěvníci pohybovat sami. Návštěvníci si tak budou moci prohlédnout např. středověkou lednici, nejhlubší studnu Zelného trhu, či betonovou torkretáž z 80. let 20. stol., která velmi necitlivě a navždy překryla původní, leckde gotické a středověké zdivo. Součástí prohlídky společensko-kulturní části labyrintu bude i prezentace loutek z depozitářů Divadla Radost a výstava dětských kreseb s názvem Brněnské podzemí očima dětí.

V Mincmistrovském sklepě nás čeká ve čtvrtek 5. 12. od 14:00 do 18:00 hod. Mikulášská nadílka. Mezi 18. a 19. hodinou budeme pokračovat velkým srazem Mikulášů, andělů a čertů s rádiem Krokodýl na náměstí Svobody.

Brněnské Vánoce organizuje a programově zajišťuje Turistické informační centrum města Brna, příspěvková organizace, a to na náměstí Svobody, v Radnické ulici se Starou radnicí a ve všech třech částech brněnského podzemí, tedy Mincmistrovském sklepě, Labyrintu pod Zelným trhem a Kostnici u sv. Jakuba. Detailní program Brněnských Vánoc 2013 je k dispozici na webových stránkách www.brnenskevanoce.cz.

Zdroj: TICmB

 


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...