Brněnské Vánoce 2011 - známe detailní program!

Brno, 14. listopadu 2011 - Brněnské Vánoce oficiálně začnou v pátek 25. listopadu v 16.30 hodin. Zahájí je primátor statutárního města Brna Roman Onderka spolu s opatem Augustiniánského kláštera Lukášem Evženem Martincem a dalšími hosty. Přesně v 17 hodin se rozsvítí vánoční strom na náměstí Svobody. Zároveň odstartuje tradiční sbírka Českého červeného kříže pod vánočním stromem, jejíž výtěžek je každoročně věnován dětem z dětských domovů.

Brnenske-vanoce-turecky-med

Strom již potřetí vybírá veřejnost prostřednictvím hlasování na www.ticbrno.cz. Poprvé tuto možnost dostali Brňané v roce 2009, kdy hlasovalo 500 respondentů. V roce 2010 už jich bylo okolo 2 500. Hlasování bude ukončeno 14. listopadu a o dva dny později, 16. listopadu ve 21:00h, bude strom vztyčen na náměstí Svobody. Slavnostní rozloučení se stromem u bílovické hájenky lišky Bystroušky proběhne v úterý 15. listopadu v 15 hod. za účasti primátora města Brna, starosty MČ Brno-střed, starosty Bílovic a dalších hostů.

Brněnské Vánoce organizuje a programově zajišťuje Turistické informační centrum města Brna, příspěvková organizace, a to v lokalitách: náměstí Svobody, Radnická ulice se Starou radnicí, Mincmistrovský sklep a Labyrint pod Zelným trhem.

1. Náměstí Svobody:
„Na náměstí bude umístěno 62 dřevěných prodejních stánků se sedlovou střechou, 4 velké gastrokontejnery, pódium, velká led-diodová obrazovka, Vánoční strom se sbírkou Červeného kříže, vánoční zvonička a největší Betlém, jaký kdy v Brně na počet jednotlivých figur byl. Nebude chybět ani ZOO koutek, Ježíškova pošta a Vánoční expres pro nejmenší děti,“ vyjmenovává Petra Kačírková, ředitelka TIC města Brna.

Sortiment stánků se zaměří na stylové vánoční občerstvení, typické řemeslnické produkty a dárkové předměty. Stejně jako loni bude náměstí Svobody členěno na dvě základní zóny: zónu gastronomie a kultury poblíž Morového sloupu a zónu rodinnou u vánočního stromu se sortimentem zaměřeným zejména na rodiny s dětmi. Dominantou náměstí se stane betlém řezbáře Jiřího Halouzky. Oproti loňskému stavu se rozroste o další figury, kterých bude přesně 72. Je pojatý jako scénická vizuální instalace a na nám. Svobody zůstane až do 30. 12. 2011. Atmosféru okolí Betléma budou doplňovat kováři, kteří zde budou předvádět své řemeslnické umění.

Provozní doba trhu:
25. 11. - 23. 12., denně od 9:00 do 21:45 hod.
Každý den v 21.30 hod. trubač odtroubí konec trhu.
Vybrané stánky s občerstvením na nám. Svobody budou v provozu po celou dobu vánočních svátků až do 1. 1. 2012 včetně.
V době konání trhu je k dispozici správce trhu, který má na starosti jeho bezproblémový chod.
Tramvaj bude z nám. Svobody vyloučena každý všední den od 14:00 do 20:30 hod., v sobotu a neděli od 9:30 – 20:30h.

Kulturní program:
je koncipován pro širokou posluchačskou základnu. V dopoledních a brzkých odpoledních hodinách se představí děti ze základních a uměleckých škol a zájmových uskupení, taneční školy a divadla s pohádkami.
Vždy v 17 hod. se koná hlavní koncert dne. Připraveny jsou skupiny různých žánrů, např. Poutníci, Jaromír Hnilička, Nebeztebe, Medicimbal, Samson Lenk, Hana Robinson a mnoho dalších.
Brněnské Vánoce 2011 skončí 23. 12. koncertem Big Bandu Gustava Broma (v 17 hod. na nám. Svobody) a ohňostrojem na Nové radnici (19 hod.)

Další vánoční atrakce na náměstí Svobody:

 • letos poprvé bude náměstí ozvučeno špičkovou bezdrátovou zvukovou aparaturou tak, aby slyšitelnost koncertů i koled byla po celé ploše náměstí
 • v době, kdy na podiu neprobíhá produkce, budou znít vánoční koledy a adventní hudba nejrůznějších žánrů
 • každý den po ukončení koncertu budou probíhat soutěže o ceny pro velké i malé
 • Ježíškova pošta 
 • betlém, zvonička, ZOO koutek
 • hlavní odpolední koncert / denně v 17 hod. 
 • Moravská zabijačka živě / každý čtvrtek 14:30 – 16:00 hod. / předvedou studenti SŠPS Charbulova
 • vánoční trubač uzavírá trhy denně ve 21:30
 • vánoční skleněnky z hodinového stroje budou padat každou celou hodinu od 11 do 23 hodin. První kulička vypadne v 11 hodin o první adventní neděli 27.11.,poslední 24.12. ve 23 hodin. 
 • vánoční zpívání u pódia od 19 hod.
 • jízda na velbloudovi
 • organizované krmení zvířat v ZOO koutku
 • fontány na suché mytí rukou
 • zvýšený počet stolků i odpadkových košů

Mikulášská nadílka:
neděle 4. 12. / 14 – 16 hod / – setkání s Mikulášem, čerty a anděly v Mincmistrovském sklepě
pondělí 5. 12. / 16 – 18 hod / - Sraz Mikulášů s rádiem Krokodýl / nám. Svobody / – soutěž o nejlepší mikulášskou trojici

Dobročinná vánoční polévka:
23. 12. / 12 – 14 hod/ náměstí Svobody / výtěžek bude věnován na krmivo pro dalšího slepeckého vodicího psa. Předchozích dva ročníky sbírky přispěly na výcvik dvou vodicích psů - Goldie a Arwen.

Brněnský šikula:
Soutěž pro mladé talenty do 15 let. Soutěž není žánrově omezena, přihlášení mohou předvést prakticky cokoliv, v čem vynikají – zpěv, tanec, balet atd. V loňském ročníku se objevily například mažoretky, kouzelník, malý tříletý Jánošík s valaškou či recitátor telefonního seznamu. Výběrové předkolo soutěže proběhne 20. 11. od 9 hod. v Ernově sále na Staré radnici. Finalisté pak vystoupí na pódiu na nám. Svobody 3. 12. mezi 14 a 16 hod.

Dobročinná jízda na velbloudovi:
V termínu 14, 15 a 16.12 od 14 do 17 hod. se budou moci děti povozit na živém velbloudovi, který je bude vozit v okolí Betlému. Cena za jízdu je dobrovolná a výtěžek této akce bude věnován na charitativní účely.

2. Stará radnice:
Také Radnická ulice bude zaplněna vánočními stánky s dárkovým zbožím a občerstvením. Mimo to se v prostorách Staré radnice budou konat tradiční vánoční akce:

 • vánoční dílny / sobota, neděle od 14 do 18 hod. / budou zaměřeny na výrobu svíček, mýdel, koupelových solí, vánočních ozdob, skládání z papíru či práci s vizovickým pečivem
 • vyhlídková věž bude otevřena naposledy před rekonstrukcí vždy pátek a sobotu, 10 – 20 hod.
 • prohlídky adventního města s průvodcem / každou sobotu v 16.30 / sraz pod krokodýlem, vstupné na místě
 • Vánoční prodejní výstava minerálů, fosilií, přírodnin a šperků / 6. ročník - sobota 17. 12. od 9 do 17 hod. ve všech sálech Staré radnice

3. Brněnské podzemí – Labyrint pod Zelným trhem:
Letos poprvé se otevřou brány Labyrintu pod Zelným trhem vánočnímu dění.
Mimo turistickou trasu, která návštěvníkům nabídne komentovanou prohlídku podzemí s průhledem do historie královského města, bude každý pátek a sobotu od 10 do 18 hodin probíhat vánoční trh ve společenské části labyrintu. Návštěvníci se tak dostanou do prostor, které jsou obvykle veřejnosti uzavřeny a slouží kulturním či komerčním účelům.

V této části Labyrintu se budou návštěvníci pohybovat sami, k dispozici zde budou průvodci, kteří v případě zájmu budou o této části podzemí vyprávět. Návštěvníci si tak budou moci prohlédnout např. středověkou lednici, nejhlubší studnu Zelného trhu, či betonovou torkretáž z 80. let 20. stol., která velmi necitlivě a navždy překryla původní, leckde gotické a středověké zdivo. Součástí prohlídky společensko-kulturní části bude i prezentace loutek z depozitářů MZM.

Speciální vstupné do společenské části Labyrintu (na trh): 50,- Kč, školní skupiny, jejichž výtvarná díla jsou v podzemí vystavená, mají vstup zdarma

Adventní otevírací doba Labyrintu pod Zelným trhem:
úterý až neděle 9 – 18 hod., v pátek a sobotu prodlouženo do 21 hodin

Adventní otevírací doba Mincmistrovského sklepa:
úterý až neděle 9:30 – 18 hod., v pátek a sobotu prodlouženo do 20 hodin.    
Každý adventní den budou moci návštěvníci Mincmistrovského sklepa v audio-vizuálním sálu shlédnout jedinečnou projekci z dílny Hvězdárny a planetária Brno „Kde se vzala Betlémská hvězda“.

Novinky Brněnských Vánoc 2011:

 • běžně veřejnosti nepřístupná část brněnského podzemí Labyrintu pod Zelným trhem každý pátek a sobota 10–18 hodin, vánoční trhy, výstava loutek (loutky poskytlo Moravské zemské muzeum), výstava dětských kreseb „Brněnské podzemí očima dětí“
 • Mikulášská nadílka s Mikulášem, čerty a anděly v Mincmistrovském sklepě v neděli 4. 12. 14 – 16 hod.
 • Vánoční zpívání u pódia od 19.00
 • největší Betlém, který kdy město Brno mělo
 • provázání všech informačních kanálů jednotlivých organizátorů Vánoc ve městě Brně
 • výtvarná soutěž pro děti městských základních škol - Brněnské podzemí očima dětí
 • adventní turistické balíčky zahrnující prohlídku Brněnského podzemí, vánočně vyzdobeného centra města a divadelní představení v národním divadle Brno

ADVENTNÍ BALÍČKY: 27. 11. – 18. 12. 2011
Turistické informační centrum města Brna připravilo společně s Národním divadlem Brno „adventní balíčky“, které obsahují prohlídku Brněnského podzemí, prohlídku vánočně vyzdobeného centra města a divadelní představení.

Využijte předvánočního času a během jednoho odpoledne a večera můžete navštívit Labyrint pod Zelným trhem nebo Mincmistrovský sklep, prohlédnout si vánoční trhy na Zelném trhu a na náměstí Svobody, koupit drobné vánoční dárky pro své blízké a ochutnat dobré jídlo a pití, které prodejci na vánočních trzích už tradičně nabízí. Budete-li chtít navštívit nějakou restauraci v centru města, rádi vám poradíme. Na závěr si můžete odpočinout v divadle a vychutnat si jedno z představení, které Národní divadlo Brno pro tento předvánoční čas vybralo. V nabídce je Česká mše vánoční, opera Aida, balet Louskáček a Vánoční koncert.

27.11. / neděle / cena 405,- Kč

- Labyrint - vstup v 13.30, prohlídka s průvodcem cca 50 minut
- prohlídka „Adventní Brno“ s průvodcem cca 1 hod. 14.30 – 15.30
- představení Česká mše vánoční v Mahenově divadle v 16.00 – 17.05

4.12. / neděle / cena 405,- Kč
- Labyrint - vstup v 13.30, prohlídka s průvodcem cca 50 minut
- prohlídka „Adventní Brno“ s průvodcem cca 1 hod. 14.30 – 15.30
- představení Česká mše vánoční v Mahenově divadle v 16.00 – 17.05

11.12. / neděle / cena 335,- Kč
- Mincmistrovský sklep - vstup v 14.00, prohlídka cca 30 minut
- prohlídka „Adventní Brno“ s průvodcem cca 1 hodinu 14.30 – 15.30
- představení Česká mše vánoční v Mahenově divadle v 16.00 – 17.05

11.12. / neděle / cena 490,- Kč
- Labyrint – vstup v 15.30, prohlídka s průvodcem cca 50 minut
- prohlídka „Adventní Brno“ s průvodcem cca 1 hodinu 16.30 – 17.30
-  představení v Janáčkově divadle 19.00 - 21.15

17.12. / sobota / cena 516,- Kč
- Labyrint – vstup v 15.30, prohlídka s průvodcem cca 50 minut
- prohlídka „Adventní Brno“ s průvodcem cca 1 hodinu 16.30 – 17.30
- představení v Janáčkově divadle 19.00 - 21.55

18.12. / neděle / cena 429,- Kč
- Mincmistrovský sklep – vstup v 16.00, prohlídka cca 30 minut
- prohlídka „Adventní Brno“ s průvodcem cca 1 hodinu 16.30 – 17.30
- představení v Janáčkově divadle 19.00 – 21.00

Podmínky rezervace:
- písemná objednávka nejméně 10 dní před vybraným termínem
- platba divadelního představení předem bankovním převodem
- Více informací a rezervace na adrese: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , tel. 542 427 153.

(red), ilustrační foto: Kryštof Turek


Související články:
5G

Proč je 5G budoucností smartphonů

Jsme na vrcholu nové éry bezdrátových technologií. Nová generace celulárních sítí, známá jako 5G, slibuje zásadní upgrade oproti současným 4G LTE sítím. Díky maximální rychlosti až 10 gigabitů za sekundu bude 5G výrazně rychlejší než nejrychlejší domácí širokopásmové připojení. Ale rychlost je jen jedním ze způsobů, jak 5G změní smartphony. Zde je šest výhod 5G, o kterých by měl vědět každý uživatel smartph...

Kulturní akce v Brně

<<  Prosinec 2022  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Nejbližší akce

Žádné události