Brněnské Vánoce 2011 - známe detailní program!

Brno, 14. listopadu 2011 - Brněnské Vánoce oficiálně začnou v pátek 25. listopadu v 16.30 hodin. Zahájí je primátor statutárního města Brna Roman Onderka spolu s opatem Augustiniánského kláštera Lukášem Evženem Martincem a dalšími hosty. Přesně v 17 hodin se rozsvítí vánoční strom na náměstí Svobody. Zároveň odstartuje tradiční sbírka Českého červeného kříže pod vánočním stromem, jejíž výtěžek je každoročně věnován dětem z dětských domovů.

Brnenske-vanoce-turecky-med

Strom již potřetí vybírá veřejnost prostřednictvím hlasování na www.ticbrno.cz. Poprvé tuto možnost dostali Brňané v roce 2009, kdy hlasovalo 500 respondentů. V roce 2010 už jich bylo okolo 2 500. Hlasování bude ukončeno 14. listopadu a o dva dny později, 16. listopadu ve 21:00h, bude strom vztyčen na náměstí Svobody. Slavnostní rozloučení se stromem u bílovické hájenky lišky Bystroušky proběhne v úterý 15. listopadu v 15 hod. za účasti primátora města Brna, starosty MČ Brno-střed, starosty Bílovic a dalších hostů.

Brněnské Vánoce organizuje a programově zajišťuje Turistické informační centrum města Brna, příspěvková organizace, a to v lokalitách: náměstí Svobody, Radnická ulice se Starou radnicí, Mincmistrovský sklep a Labyrint pod Zelným trhem.

1. Náměstí Svobody:
„Na náměstí bude umístěno 62 dřevěných prodejních stánků se sedlovou střechou, 4 velké gastrokontejnery, pódium, velká led-diodová obrazovka, Vánoční strom se sbírkou Červeného kříže, vánoční zvonička a největší Betlém, jaký kdy v Brně na počet jednotlivých figur byl. Nebude chybět ani ZOO koutek, Ježíškova pošta a Vánoční expres pro nejmenší děti,“ vyjmenovává Petra Kačírková, ředitelka TIC města Brna.

Sortiment stánků se zaměří na stylové vánoční občerstvení, typické řemeslnické produkty a dárkové předměty. Stejně jako loni bude náměstí Svobody členěno na dvě základní zóny: zónu gastronomie a kultury poblíž Morového sloupu a zónu rodinnou u vánočního stromu se sortimentem zaměřeným zejména na rodiny s dětmi. Dominantou náměstí se stane betlém řezbáře Jiřího Halouzky. Oproti loňskému stavu se rozroste o další figury, kterých bude přesně 72. Je pojatý jako scénická vizuální instalace a na nám. Svobody zůstane až do 30. 12. 2011. Atmosféru okolí Betléma budou doplňovat kováři, kteří zde budou předvádět své řemeslnické umění.

Provozní doba trhu:
25. 11. - 23. 12., denně od 9:00 do 21:45 hod.
Každý den v 21.30 hod. trubač odtroubí konec trhu.
Vybrané stánky s občerstvením na nám. Svobody budou v provozu po celou dobu vánočních svátků až do 1. 1. 2012 včetně.
V době konání trhu je k dispozici správce trhu, který má na starosti jeho bezproblémový chod.
Tramvaj bude z nám. Svobody vyloučena každý všední den od 14:00 do 20:30 hod., v sobotu a neděli od 9:30 – 20:30h.

Kulturní program:
je koncipován pro širokou posluchačskou základnu. V dopoledních a brzkých odpoledních hodinách se představí děti ze základních a uměleckých škol a zájmových uskupení, taneční školy a divadla s pohádkami.
Vždy v 17 hod. se koná hlavní koncert dne. Připraveny jsou skupiny různých žánrů, např. Poutníci, Jaromír Hnilička, Nebeztebe, Medicimbal, Samson Lenk, Hana Robinson a mnoho dalších.
Brněnské Vánoce 2011 skončí 23. 12. koncertem Big Bandu Gustava Broma (v 17 hod. na nám. Svobody) a ohňostrojem na Nové radnici (19 hod.)

Další vánoční atrakce na náměstí Svobody:

 • letos poprvé bude náměstí ozvučeno špičkovou bezdrátovou zvukovou aparaturou tak, aby slyšitelnost koncertů i koled byla po celé ploše náměstí
 • v době, kdy na podiu neprobíhá produkce, budou znít vánoční koledy a adventní hudba nejrůznějších žánrů
 • každý den po ukončení koncertu budou probíhat soutěže o ceny pro velké i malé
 • Ježíškova pošta 
 • betlém, zvonička, ZOO koutek
 • hlavní odpolední koncert / denně v 17 hod. 
 • Moravská zabijačka živě / každý čtvrtek 14:30 – 16:00 hod. / předvedou studenti SŠPS Charbulova
 • vánoční trubač uzavírá trhy denně ve 21:30
 • vánoční skleněnky z hodinového stroje budou padat každou celou hodinu od 11 do 23 hodin. První kulička vypadne v 11 hodin o první adventní neděli 27.11.,poslední 24.12. ve 23 hodin. 
 • vánoční zpívání u pódia od 19 hod.
 • jízda na velbloudovi
 • organizované krmení zvířat v ZOO koutku
 • fontány na suché mytí rukou
 • zvýšený počet stolků i odpadkových košů

Mikulášská nadílka:
neděle 4. 12. / 14 – 16 hod / – setkání s Mikulášem, čerty a anděly v Mincmistrovském sklepě
pondělí 5. 12. / 16 – 18 hod / - Sraz Mikulášů s rádiem Krokodýl / nám. Svobody / – soutěž o nejlepší mikulášskou trojici

Dobročinná vánoční polévka:
23. 12. / 12 – 14 hod/ náměstí Svobody / výtěžek bude věnován na krmivo pro dalšího slepeckého vodicího psa. Předchozích dva ročníky sbírky přispěly na výcvik dvou vodicích psů - Goldie a Arwen.

Brněnský šikula:
Soutěž pro mladé talenty do 15 let. Soutěž není žánrově omezena, přihlášení mohou předvést prakticky cokoliv, v čem vynikají – zpěv, tanec, balet atd. V loňském ročníku se objevily například mažoretky, kouzelník, malý tříletý Jánošík s valaškou či recitátor telefonního seznamu. Výběrové předkolo soutěže proběhne 20. 11. od 9 hod. v Ernově sále na Staré radnici. Finalisté pak vystoupí na pódiu na nám. Svobody 3. 12. mezi 14 a 16 hod.

Dobročinná jízda na velbloudovi:
V termínu 14, 15 a 16.12 od 14 do 17 hod. se budou moci děti povozit na živém velbloudovi, který je bude vozit v okolí Betlému. Cena za jízdu je dobrovolná a výtěžek této akce bude věnován na charitativní účely.

2. Stará radnice:
Také Radnická ulice bude zaplněna vánočními stánky s dárkovým zbožím a občerstvením. Mimo to se v prostorách Staré radnice budou konat tradiční vánoční akce:

 • vánoční dílny / sobota, neděle od 14 do 18 hod. / budou zaměřeny na výrobu svíček, mýdel, koupelových solí, vánočních ozdob, skládání z papíru či práci s vizovickým pečivem
 • vyhlídková věž bude otevřena naposledy před rekonstrukcí vždy pátek a sobotu, 10 – 20 hod.
 • prohlídky adventního města s průvodcem / každou sobotu v 16.30 / sraz pod krokodýlem, vstupné na místě
 • Vánoční prodejní výstava minerálů, fosilií, přírodnin a šperků / 6. ročník - sobota 17. 12. od 9 do 17 hod. ve všech sálech Staré radnice

3. Brněnské podzemí – Labyrint pod Zelným trhem:
Letos poprvé se otevřou brány Labyrintu pod Zelným trhem vánočnímu dění.
Mimo turistickou trasu, která návštěvníkům nabídne komentovanou prohlídku podzemí s průhledem do historie královského města, bude každý pátek a sobotu od 10 do 18 hodin probíhat vánoční trh ve společenské části labyrintu. Návštěvníci se tak dostanou do prostor, které jsou obvykle veřejnosti uzavřeny a slouží kulturním či komerčním účelům.

V této části Labyrintu se budou návštěvníci pohybovat sami, k dispozici zde budou průvodci, kteří v případě zájmu budou o této části podzemí vyprávět. Návštěvníci si tak budou moci prohlédnout např. středověkou lednici, nejhlubší studnu Zelného trhu, či betonovou torkretáž z 80. let 20. stol., která velmi necitlivě a navždy překryla původní, leckde gotické a středověké zdivo. Součástí prohlídky společensko-kulturní části bude i prezentace loutek z depozitářů MZM.

Speciální vstupné do společenské části Labyrintu (na trh): 50,- Kč, školní skupiny, jejichž výtvarná díla jsou v podzemí vystavená, mají vstup zdarma

Adventní otevírací doba Labyrintu pod Zelným trhem:
úterý až neděle 9 – 18 hod., v pátek a sobotu prodlouženo do 21 hodin

Adventní otevírací doba Mincmistrovského sklepa:
úterý až neděle 9:30 – 18 hod., v pátek a sobotu prodlouženo do 20 hodin.    
Každý adventní den budou moci návštěvníci Mincmistrovského sklepa v audio-vizuálním sálu shlédnout jedinečnou projekci z dílny Hvězdárny a planetária Brno „Kde se vzala Betlémská hvězda“.

Novinky Brněnských Vánoc 2011:

 • běžně veřejnosti nepřístupná část brněnského podzemí Labyrintu pod Zelným trhem každý pátek a sobota 10–18 hodin, vánoční trhy, výstava loutek (loutky poskytlo Moravské zemské muzeum), výstava dětských kreseb „Brněnské podzemí očima dětí“
 • Mikulášská nadílka s Mikulášem, čerty a anděly v Mincmistrovském sklepě v neděli 4. 12. 14 – 16 hod.
 • Vánoční zpívání u pódia od 19.00
 • největší Betlém, který kdy město Brno mělo
 • provázání všech informačních kanálů jednotlivých organizátorů Vánoc ve městě Brně
 • výtvarná soutěž pro děti městských základních škol - Brněnské podzemí očima dětí
 • adventní turistické balíčky zahrnující prohlídku Brněnského podzemí, vánočně vyzdobeného centra města a divadelní představení v národním divadle Brno

ADVENTNÍ BALÍČKY: 27. 11. – 18. 12. 2011
Turistické informační centrum města Brna připravilo společně s Národním divadlem Brno „adventní balíčky“, které obsahují prohlídku Brněnského podzemí, prohlídku vánočně vyzdobeného centra města a divadelní představení.

Využijte předvánočního času a během jednoho odpoledne a večera můžete navštívit Labyrint pod Zelným trhem nebo Mincmistrovský sklep, prohlédnout si vánoční trhy na Zelném trhu a na náměstí Svobody, koupit drobné vánoční dárky pro své blízké a ochutnat dobré jídlo a pití, které prodejci na vánočních trzích už tradičně nabízí. Budete-li chtít navštívit nějakou restauraci v centru města, rádi vám poradíme. Na závěr si můžete odpočinout v divadle a vychutnat si jedno z představení, které Národní divadlo Brno pro tento předvánoční čas vybralo. V nabídce je Česká mše vánoční, opera Aida, balet Louskáček a Vánoční koncert.

27.11. / neděle / cena 405,- Kč

- Labyrint - vstup v 13.30, prohlídka s průvodcem cca 50 minut
- prohlídka „Adventní Brno“ s průvodcem cca 1 hod. 14.30 – 15.30
- představení Česká mše vánoční v Mahenově divadle v 16.00 – 17.05

4.12. / neděle / cena 405,- Kč
- Labyrint - vstup v 13.30, prohlídka s průvodcem cca 50 minut
- prohlídka „Adventní Brno“ s průvodcem cca 1 hod. 14.30 – 15.30
- představení Česká mše vánoční v Mahenově divadle v 16.00 – 17.05

11.12. / neděle / cena 335,- Kč
- Mincmistrovský sklep - vstup v 14.00, prohlídka cca 30 minut
- prohlídka „Adventní Brno“ s průvodcem cca 1 hodinu 14.30 – 15.30
- představení Česká mše vánoční v Mahenově divadle v 16.00 – 17.05

11.12. / neděle / cena 490,- Kč
- Labyrint – vstup v 15.30, prohlídka s průvodcem cca 50 minut
- prohlídka „Adventní Brno“ s průvodcem cca 1 hodinu 16.30 – 17.30
-  představení v Janáčkově divadle 19.00 - 21.15

17.12. / sobota / cena 516,- Kč
- Labyrint – vstup v 15.30, prohlídka s průvodcem cca 50 minut
- prohlídka „Adventní Brno“ s průvodcem cca 1 hodinu 16.30 – 17.30
- představení v Janáčkově divadle 19.00 - 21.55

18.12. / neděle / cena 429,- Kč
- Mincmistrovský sklep – vstup v 16.00, prohlídka cca 30 minut
- prohlídka „Adventní Brno“ s průvodcem cca 1 hodinu 16.30 – 17.30
- představení v Janáčkově divadle 19.00 – 21.00

Podmínky rezervace:
- písemná objednávka nejméně 10 dní před vybraným termínem
- platba divadelního představení předem bankovním převodem
- Více informací a rezervace na adrese: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript , tel. 542 427 153.

(red), ilustrační foto: Kryštof Turek


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...