Na přehradě začne soutěžní přehlídka ohňostrojů Starobrno-Ignis Brunensis

Brno, 30. května 2013 – Již tuto sobotu 1. června začíná na brněnské přehradě tradiční soutěžní přehlídka ohňostrojů Starobrno-Ignis Brunensis. Stovky tisíc lidí, které populární akce každoročně přivítá, se letos pokusí zaujmout ohňostrůjci z Česka, Německa, Švýcarska a Polska. Vedle odborné poroty budou moci vybrat nejlepší ohňostroj opět také diváci, a to prostřednictvím anketních lístků nebo hlasováním na internetu.

ignis ohnostroje

Prelude soutěžnímu programu obstarali minulou sobotu na brněnském výstavišti čeští Theatrum Pyroboli pod vedením Ivana Martinka. Součástí ohňostroje s názvem Magická záře byla i pasáž věnovaná 85. narozeninám BVV.

Soutěžní ohňostroje začínají vždy ve 22.30 a trvají přibližně 18 minut. V úvodu show na přehradě zazní povinná část hudby – tanec „Chasapiko" známý také z filmu „Řek Zorba". Hudba a tanec řezníků „Chasapiko" vznikal v období příchodu věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu před 1150 lety. Festivaloví ohňostrůjci symbolicky přispějí k oslavám tohoto mezinárodního významného výročí. Každá společnost tak zahájí vlastním ohňostrojným designem úvodní dvě minuty představení na povinnou stejnou hudbu.

Ohňostrůjci chystají speciální efekty včetně „tlukoucího srdce"

ignis brunensis1Sérií ohňostrojů na hladině brněnské přehradě odstartuje česká společnost Tarra Pyrotechnik, jejíž tvorba je ovlivněna čínskou a evropskou školou. Na mezinárodním velkém festivalu je nováčkem a určitě tak bude chtít dokázat, že patří mezi elitu. Design show Mozaika připravil František Křižák. „Stejně jako jednotlivé střípky mozaiky tvoří jeden celek, tak i každá ze zvolených skladeb zapadá do našeho ohňostrojného představení. Zasníme a oddáme se rytmům písní přenesených do světelných a zvukových efektů naší pyrotechnické show. Budeme z nich cítit víru, zklamání, vášeň, zamilovanost, emoce, krásu, lásku i naději v budoucnost," charakterizuje Křižák ohňostroj Tarra Pyrotechnik, který doprovodí hudba Adele, Queen, Scorpions nebo Lucie Bílé a Karla Gotta.

Na „místo činu" se naopak ve středu 5. června vrátí Matthias Lünig s německou společností Pyroprodukt. Renomovaný ohňostrůjce Lünig by v roce 2001 se svou tehdejší společností Nico Lünig Stuttgart vůbec první zahraniční ohňostrojnou skupinou v České republice. „Skladem máme přes 300 různých efektů, takže jednou z našich hlavních předností je jejich nesmírná pestrost. Máme vynikající vějířovité jednořadé efekty, které jsou speciálně určené pro ohňostroje s hudbou," uvedl Lünig k připravované show. „V roce 2013 poprvé nabízíme válcové pumy „farfalle" italského typu. Některé z našich velkých pum za sebou nezanechávají při stoupání světelný ohon, ale namísto toho při stoupání vystřelují kytice květů. Takový efekt se velmi často nevidí, protože jeho produkce je poměrně náročná a je také drahý," zvyšuje očekávání od představení Show musí pokračovat Lünig.

Velkými zkušenostmi s pořádáním ohňostrojů na vodní hladině se pyšní švýcarská skupina Sugyp, která se představí v sobotu 8. června. Jejich Příběh lásky bude podle jejího autora Nicolase Guinanda emotivním vyprávěním o setkání hmoty s fantazií. „Naše humorem okořeněná show vás zavede do světa snů. Až se z ní vrátíte do reality, budou vám v očích zářit hvězdy," uvedl Guinand. Téměř dvě třetiny produktů, které budou při show použity, bylo speciálně vyrobeno podle specifikace společnosti Sugyp. „Spolupracujeme se čtyřmi čínskými výrobci a také s evropskými firmami. Z efektů, které budete mít možnost uvidět během naší show chci zmínit obrovské vějíře a srdce tlukoucí na obloze," doplnil Švýcar.

Ohňostroje na přehradě zakončí polští Surex, kteří získali například cenu diváků na prestižním ohňostrojném festivalu v Cannes. Rodinná firma Ryszarda Suzdalewicze reprezentuje Polsko na mnoha světových ohňostrojných přehlídkách. „Připravili jsme velkolepou show, rozdělenou do několika částí. „Dejte průchod emocím" – ta slova nejsou pouze poetickým vyjádřením souhry mezi ohňostrojem a emocemi. Naším úkolem v tomto představení bude takové emoce vyvolat. Mnohobarevnost a efekty našeho představení umocněné hudbou nám pomohou toho cíle dosáhnout," nepochybuje o představení Suzdalewicz, který jej připravil společně se Sebastianem Cwajnem.

Epilog bude v režii Flash Barrandov SFX

Kulisu závěrečnému ohňostroji poskytne hrad Špilberk. Design a produkci představení Tanec pro fúrie i řezníky zajistí společnost Flash Barrandov SFX, která je od počátku pravidelným účastníkem a několikanásobným vítězem brněnské přehlídky ohňostrojů. Je nositelem mnoha prestižních ocenění z řady mezinárodních ohňostrojných festivalů v Evropě i zámoří.

Vyhlášení výsledků souboje čtyř ohňostrojných společností se uskuteční ve čtvrtek 13. června v rytířském sále nové radnice. Cena diváka bude vyhlášena 19. 6. 2013.

-ld-, foto: archiv pořadatelů


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...