Brno zpřístupní druhou největší kostnici v Evropě

Brno, 20. června 2012 (MEDIAFAX) - Brno stojí necelých osmačtyřicet hodin před otevřením druhé největší kostnice v Evropě. Náklady na turistické zprovoznění památky dosáhly 33 milionů korun, řekl ve středu primátor Roman Onderka (ČSSD). Ve středu odpoledne si nové prostory pod kostelem svatého Jakuba v centru Brna prohlédli poprvé oficiální hosté magistrátu a politici. Veřejnosti nechá radnice velkolepé osárium zpřístupnit poprvé v historii v pátek.

kostnice-svaty-jakub

"Předkové vybudovali pod historickým Brnem architektonické skvosty, které by neměly jeho obyvatelům a návštěvníkům zůstat skryty," poznamenal primátor. Rekonstrukce a zpřístupnění kostnice má podle něj pro Brno obrovský význam. "Pomůže lépe zmapovat historii města od jeho založení až do konce osmnáctého století, kdy byl zdejší hřbitov kolem kostela postupně zrušen," dodal.

Brněnské osárium je co do rozsahu kosterních ostatků druhým největším v Evropě, a to po pařížských katakombách. Podle kubatury kosterních pozůstatků odhadují odborníci více jak 50 tisíc pohřbených dospělých mužů, žen, dětí, ale i zvířat. Součástí expozice budou podle Onderky především nejlépe zachované kusy kosterních ostatků. "Zbytek kosterního prachu, hlíny a polámaných kostí jsme nechali pohřbít na centrálním brněnském hřbitově ve speciálních rakvích," dodal primátor.

>>> Fotogalerii naleznete zde

Návštěvníci budou moci spatřit mimo vystavěné expoziční schémata originály lidských ostatků, lebky penetrované různými způsoby. Uvidí dvě sestavené kostry třináctiletého dítěte a dospělého pohřbených v objevených barokních rakvích. Lidé spatří ojedinělou třetí komoru, kde stavebníci pouze zakonzervovali a ponechali kosti v původní formě pohřbívání, ve vrstvách na sobě.

Součástí expozice je i funkční Kaple zemřelých a řada uměleckých děl významných českých autorů. Speciálně pro kostnici složil hudební skladatel Miloš Štědroň dvacetiminutovou skladbu, která má turistům "umocnit zážitek návštěvy v říši mrtvých".

kostnice-u-svateho-jakuba-brno-galerie

Otevření kostnice je dalším krokem magistrátu k zpřístupnění brněnského podzemí. Turistům jsou k dispozici také Labyrint pod Zelným trhem a Mincmistrovský sklep.

Jedinečností, která tak v Brně pro veřejnost v rámci takzvané zážitkové turistiky vzniká, je podle Onderky "funerální trasa". "Ta umožní návštěvníkům zhlédnout nejen nově otevřenou kostnici, ale zavede zájemce hlouběji do historie královského města Brna, provede je okolo hodinového stroje coby symbolu nedobytnosti a připravenosti města a skončí v kryptách kapucínské hrobky," nastínil Onderka.

Jiří Nováček, foto: Kryštof Turek

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...