Vinohrady chtějí postavit parkovací dům. Miliony na něj však chybí

Brno, 11. června 2012 (MEDIAFAX) - Brněnské Vinohrady plánují postavit ve své čtvrti takzvaný automatizovaný parkovací dům. Podle místostarosty Jiřího Karáska by na jednom z největších sídlišť v Brně pomohl vyřešit velké potíže s parkováním, které obyvatelé panelových domů na severovýchodě města denně mají.

parkovaci_dum

"Automatizovaný parkovací dům má proti klasickým garážovým boxům tu výhodu, že místa nelze využít jinak než k parkování," řekl místostarosta. Garážové boxy jsou navíc podle něj natolik drahé, že alternativou pro majitele aut jsou pevné garáže. Těch je však na sídlištích nedostatek. "Řešením problému by měla být výhodnější cena místa v automatizovaném parkovacím domě," domnívá se místostarosta.

Karásek současně připustil, že výstavba takového parkovacího domu je mimo rozpočtové možnosti samotné městské části. "Obávám se, že systematická podpora automatizovaných parkovacích domů na sídlištích není ani v silách města," přiznal. Přesto se podle něj Vinohrady pokusí svůj projekt u magistrátních úředníků prosadit.

Vinohradská radnice zároveň podle Karáska předložila "nadřízeným" úřadům návrhy, kde na projekt vzít. "Mohli bychom například dosáhnout na peníze, které plynou do státního rozpočtu prostřednictvím takzvané ekologické daně za převody starších vozidel," navrhl Karásek.

Upozornil, že například jen na této dani vybere stát ročně 600 milionů korun - a na samotnou ekologickou likvidaci vraků vydá jen 30 milionů korun. Peníze by pak podle místostarosty mohlo přinést i jiné rozdělení výnosů z povinného ručení, které motoristé odvádějí pojišťovnám - z ročně vybraných 22 miliard podle něj slouží ke krytí pojistných událostí pouze deset miliard korun

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...