Lékaři FN Brno pomohli s rozštěpem rtu už více než dvěma stům novorozenců

Brno, 4. dubna 2012 (MEDIAFAX) - Za sedm let operovali odborníci ve Fakultní nemocnici Brno rozštěp rtu u více než 200 novorozenců, kterým nebyl ještě ani jeden měsíc. Ve středu to řekla primářka oddělení plastické dětské chirurgie Jitka Vokurková. První českou operaci dítěte s rozštěpem rtu v prvním týdnu života provedla v brněnské dětské nemocnici právě Vokurková v roce 2005. "Mohla se uskutečnit díky zkušenostem kolegů neonatologů, kteří se věnují novorozencům v prvním měsíci, a také anesteziologů. Ti měli kvůli závažnějším případům zkušenosti s uspáním dětí po porodu," sdělila Vokurková.

dite_rozstep_rezstepy.cz

Za sedm let má její tým na kontě 235 obdobných operací. "Tři čtvrtiny z toho byli chlapci a čtvrtina dívky. Rozštěp patra operujeme od věku šesti měsíců. Další pacienty operujeme kvůli jiným diagnózám," uvedla Vokurková.

Podle ní je rozštěp ze 40 procent vada geneticky zakódovaná v řetězci. "Asi 20 procent pacientů ji může mít po rodičích a 20 procent ze vzdálené přízně. U 60 procent porucha vzniká nově a je u předků nedohledatelná," vysvětlila primářka.

Jak dodala, při léčbě je velmi důležitá spolupráce s rodiči. "Rozštěp byl dříve ve společnosti strašák. Matky o něm před porodem nevěděly, a když se jim dítě narodilo, myslely si, že to nejde spravit. Postupem času lze ultrazvukem vadu často odhalit a po porodu také spravit. Rodiče s tím lze dopředu seznámit, a proto nemusí podléhat stresu, který se přenese i na dítě," řekla lékařka.

Ta kvůli pomoci rodinám v dané problematice založila v roce 2008 Nadační fond Šťastný úsměv.

Lenka Horáková, ilustrační foto: archiv Nadačního fondu Šťastný úsměv

Související články:

Komentáře 

 
0 #1 Lucie Hornofová 2012-04-07 18:12
Paní doktorce Vokurkové jsem nesmírně vděčná, protože se před více než 6 lety ujala mého syna Adama. TEn se narodil s rozshálým kompletním rozštěpem a díky paní doktorce je z něj krásný kluk :-)) více o rozštěpech, fotogalerii dětí před a po operaci, diskuzní fórum, příběhy maminek i další zajímavosti naleznete na www.rozstepy.cz
 

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...