Brněnská zoologická zahrada hospodařila loni s půlmilionovým přebytkem

Brno, 29. března 2012 (MEDIAFAX) - Navzdory ekonomickým problémům republiky i města Brna skončil z hospodářského hlediska loňský rok pro brněnskou zoologickou zahradu příznivě. Ve čtvrtek to řekl ředitel zoo Martin Hovorka s tím, že zahrada loni hospodařila dokonce s půlmilionovým přebytkem. V minulém roce navštívilo brněnskou zoologickou zahradu o 16 395 návštěvníků více než v roce 2010.

Penize-bankovky-a-mince

Sedmiprocentní růst zaznamenala zoo navzdory tomu, že lidé neměli po celý rok k dispozici oblíbenou stálou akvarijní výstavu v Radnické ulici v centru Brna. Tu nechal magistrát z úsporných důvodů uzavřít na konci července.

Hospodaření brněnské zoo skončilo přesto podle Hovorky zlepšeným hospodářským výsledkem, přebytek činil 474 369 korun. Výnosy během roku 2011 dosáhly 76 869 859 korun, náklady byly přitom 76 395 489 korun.

Největší část výnosů zoo, a to 54,52 procenta tvořil příspěvek na provoz od zřizovatele, statutárního města Brna. Výnosy z vlastních výkonů, tržby z prodaného zboží a služeb, ostatní výnosy, aktivace, změna stavu zvířat a ostatní výnosy představovaly 38,97 procenta z celkových výnosů. V případě účelové dotace od ministerstva životního prostředí to bylo 2,04 procenta a příspěvek Úřadu práce na vytvoření 35 veřejně prospěšných míst činil 4,47 procenta výnosů.

Na finančních darech adoptivních rodičů a sponzorů zoo získala 848 034 korun a na veřejnou sbírku Kura - Kura bylo vybráno 110 459 korun. Souhrn veškerých finančních darů byl pak podle Hovorky 958 493 korun. "V ekonomické oblasti splnila zahrada prakticky všechny plánované úkoly roku," konstatoval Hovorka.

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...