CEITEC a zahraniční výzkumná centra se představují mladým vědcům

Brno, 27. března 2012 – Reprezentanti zahraničních výzkumných organizací a Středoevropského technologického institutu (CEITEC) dnes v Brně představí své aktivity zhruba stovce zájemců o zahraniční stáže. Brno je po Berlíně a Paříži třetím ze sedmi měst, ve kterém zástupci vědeckých institucí v rámci tříměsíčního turné vyhledávají úspěšné a nadané vědce a nabízí jim možnosti jejich další vědecké kariéry. Účelem „Marie Curie Actions Road Show 2012" je představit vědecká centra v sedmi zapojených zemích, výsledkem bude zprostředkování desítek výzkumných mezinárodních pobytů pro mladé vědce s finanční podporou EU.

Vedkyne-detail-kapatko

CEITEC je jediným reprezentantem za ČR, který se společně s ostatními centry dále představí v Římě, Ankaře, Bukurešti a Varšavě. Hlavním cílem série informačních dnů pořádaných pod záštitou Evropské komise je seznámit doktorandy a začínající vědce s pracovními možnostmi, které jim nabízí evropské granty Marie Curie; o konkrétních podmínkách jejich využití informují přímo zástupci Evropské komise. Do Brna dnes přijedou zástupci prestižních zahraničních center a organizací (např. Helmholtz Association of German Research Centres) ze sedmi zapojených zemí: Německa, Francie, České republiky, Itálie, Turecka, Rumunska a Polska. Dvou předchozích kol v Berlíně a Paříži se zúčastnilo téměř 150 výzkumných pracovníků 15 různých národností, na brněnské kolo se přihlásilo 100 účastníků více než 10 národností. Účast CEITECu v Road show zprostředkovala bruselská Česká styčná kancelář pro výzkum a vývoj (CZELO), brněnský informační den se koná za podpory Technologického centra AVČR a projektu InterBioNet.

Své zkušenosti dnes v Brně předávají i vědci z CEITECu, kterým se již podařilo grant Marie Curie získat v minulých letech. „Pro mladé začínající vědce jsou zahraniční stáže tou nejlepší možností, jak nastartovat úspěšnou kariéru. Já jsem strávil na mezinárodních institutech celkem 7 let a získaná praxe mi pomohla začít nový výzkum u nás. Mladí vědci nutně potřebují získávat zahraniční zkušenosti, které po návratu předají svým kolegům. Jedině spoluprací a výměnou informací s významnými světovými instituty se můžeme zapojit do mezinárodní sítě úspěšných vědeckých center", tvrdí Martin Anger, držitel Evropského reintegračního grantu Marie Curie.

Dlouhodobou strategií CEITECu je organizovat výměnné pobyty a vysílat mladé vědce do zahraničí, ale také do Brna přilákat zkušené vědce, kterým se již podařilo v mezinárodní konkurenci prosadit. „V CEITECu zajistíme takové podmínky, aby se čeští vědci měli kam vrátit. V roce 2014 se vědečtí pracovníci přesunou do velkých společných kampusů, kde budou mít nejen špičkovou infrastrukturu a zázemí pro práci, ale kde se budou i pravidelně setkávat vědci z různých oborů. Díky jejich spolupráci dojde k propojení jednotlivých výzkumných směrů, což je v mezinárodní sféře předpokladem pro fungování kvalitní vědy", konstatuje Radimír Vrba, vědecký ředitel CEITECu za oblast pokročilých materiálů a technologií.

(red)


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...