ČD zrušily řadu rychlíků, které spojovaly Brno s Šumperkem, Bohumínem a Hodonínem

Brno, 10. prosince 2011 (MEDIAFAX) - České dráhy zrušily od neděle 11. prosince, kdy vstoupí v platnost nový jízdní řád, několik dálkových rychlíků protínajících jižní Moravu. Týká se to hlavně méně využívaných víkendových dálkových spojů, řekl v sobotu mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. "Dálkové rychlíky jsme zrušili kvůli úsporám na ministerstvu dopravy," řekl mluvčí. Lidé od neděle nenajdou v jízdním řádu například rychlík R800, který jezdil v sobotu po sedmé hodině večerní z Hodonína do Brna. "Jeho provoz jsme omezili na pracovní dny a neděli," řekl Šťáhlavský.

Zeleznice-vlak

Stejně tak tomu bude i u rychlíku R817, který vyjížděl v půl deváté večer v opačném směru. V sobotu nebudou jezdit ani večerní R 937 mezi Brnem a Šumperkem a podvečerní rychlík z Bohumína do Brna a zpět. ČD zrušily i nedělní vlak, který vyjížděl v 6.13 ze Šumperka do Brna.

Na lokálkách, které si na rozdíl od dálkových spojů u Českých drah objednává Jihomoravský kraj, čeká od neděle cestující jen minimum změn. Od ministerstva dopravy totiž dostává na pokrytí lokálních tratí hejtmanství 600 milionů korun ročně. "Změny jsou u minima vlaků spíše v časech odjezdů. Úpravy jsou v řádech minut," řekl mluvčí krajského úřadu Jiří Klement.

Staronovou událostí je však posílení spojů na Slovensko. Vlaky budou o něco hustěji jezdit po trati z Veselí nad Moravou přes Velkou nad Veličkou a Javorník do Vrbovců, Myjavy a následně do Nového Mesta nad Váhom. "České dráhy ve spolupráci se Železniční společností Slovensko nabídnou každou sobotu v ranních hodinách cestování vlakem na Slovensko přes Velkou nad Veličkou a Myjavu," řekla mluvčí ČD Kateřina Šubová. Upřesnila, že nový osobní vlak na Slovensko vyjede vždy v sobotu v 7.15 z Veselí nad Moravou.

Železničáři zároveň v období cyklistické sezony rozšíří provoz spěšného vlaku "Velo Podyjí". "Z Brna-Králova Pole do Šatova pojede každou sobotu od 28. dubna do 30. června a od 1. do 22. září, dále 5. července, 28. září a 13. října," vyjmenovala Šubová. Podle ní tak dopravce zareagoval na poptávku cykloturistů na spojení Brna se Znojmem.

Lidé budou moct využít také historického motorového vláčku na výlet do Lázní Lednice nebo do lednického zámku. "Novinkou jsou jízdy historického motorového vozu Hurvínek z Břeclavi do Valtic-města a Mikulova, z Mikulova na Moravě do Valtic-města a Lednice," řekla Šubová. Podle ní dráhy od konce dubna do konce září na tratích Znojmo – Okříšky, Znojmo – Břeclav a Zaječí – Hodonín zároveň rozšíří počet vozů na přepravu jízdních kol.

Se změnou koncepce veřejné dopravy v Pardubickém kraji pak železnice od neděle zastavily osobní dopravu mezi Velkými Opatovicemi a Moravskou Třebovou.

Jiří Nováček, ilustrační foto: Kryštof Turek

Související články:

Komentáře 

 
+1 #2 Jarda 2011-12-13 15:57
Stále nechápu proč byly zrušeny ty dva spoje mezi Brnem a Hodonínem /6.13 a 20.36/v neděli Těmito vlaky bylo vždy dobré spojení ale asi to někomu vadilo Jarda
 
 
+2 #1 Petr S. 2011-12-13 15:51
Úspory by se měly hledat ve vedení ČD, ne omezovat dopravu. Spojení s Hodonínem, s Jeseníky zachovat.
Obnovit přímé spojení rychlíky Brno s Libercem alespoň 2x denně - dříve funkční.
 

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...