Chrlice budou jediným místem, kde bude možné hrát hazardní hry bez omezení

Brno, 6. prosince 2011 (MEDIAFAX) - Jediným místem v Brně, kde budou moci hrát lidé hazardní hry bez jakéhokoliv omezení, budou od roku 2014 Chrlice. Vyplynulo to ze znění vyhlášky o regulaci provozu výherních a hracích automatů, kterou navzdory protestům opozice schválilo v úterý brněnské zastupitelstvo. Nová brněnská vyhláška proti hazardu pracuje s tezí, že podle novely zákona o loteriích nelze na povolení vydaná pro herní stroje před 1. lednem 2012 uplatnit zákaz provozování, a to až do 31. prosince 2014. Brno proto bude muset strpět již dříve povolených pět a půl tisíce videoloterijních terminálů na svém území ještě tři roky.

hazard250

Proti takové konstrukci vyhlášky se při jednání zastupitelstva postavil opoziční zastupitel Martin Ander (SZ). "Dáváme provozovatelům tříleté prázdniny. Automaty můžeme přitom zakázat mnohem dříve, v souladu s nálezem Ústavního soudu a ombudsmana. Jen je třeba vyhlášku o automatech podřadit pod obecní vyhlášku vycházející nikoliv ze zákona o loterijích, ale ze zákona o zajištění pořádku v obcích," řekl Ander.

Opoziční zastupitel zároveň upozornil, že za tři roky bude mít poslanecká sněmovna jiné složení než nyní a hazard může být regulován úplně jinak. Předložil zároveň opoziční variantu vyhlášky, ve které navrhl tříletou ochrannou lhůtu vypustit a hazard regulovat podle zákona o zajištění veřejného pořádku.

"Nemusíme jen papouškovat, co se děje ve sněmovně. Měli bychom vyjádřit jasně svůj brněnský pohled na věc a říci, že automaty ve městě nechceme. Tím dáme zároveň i signál legislativcům v Praze, jak na problematiku nahlíží zastupitelstva v obcích," dodal opoziční zastupitel Daniel Rychnovský (KDU-ČSL) s tím, že by město mělo zrušit automaty již od nového roku.

Podobně protestovali i opoziční zastupitelé za TOP 09, kteří označili tříletou ochrannou lhůtu pro automaty za neústavní. "Řešili jsme vyhlášku tak, aby byla v souladu s platnou legislativou. Zrušení ochranné lhůty neprošlo městskou radou," vysvětlil primátor Roman Onderka (ČSSD) s tím, že ministerstvo vnitra po konzultaci údajně nedoporučuje postupovat městům při přijímání antihazardních vyhlášek podle zákona o obcích.

Zastupitelstvo pak koaliční většinou ČSSD s ODS vyhlášku o hazardu s tříletým odkladem platnosti schválilo. Většina městských částí v Brně přitom veřejný pořádek před finančními příjmy z hazardních her upřednostnila. Zastupitelstva zakázala od roku 2014 provoz loterií a hazardních automatů plošně na celém území Bohunic, Bystrce, Ivanovic, Jehnic, Jundrova, Kníniček, Králova Pole, Líšně, Maloměřic a Obřan, Nového Lískovce, Ořešína, Brna-severu, Starého Lískovce, Brna-středu, Útěchova, Vinohrad, Žabovřesk, Žebětína a Židenic.

Městské části Černovice, Kohoutovice, Medlánky a Řečkovice s Mokrou Horou stanovily zákaz automatů na celém svém území s výjimkami několika celých ulic a vybraných domů. Medlánky povolí hazard ve dvou ulicích, Bosonohy, Brno-jih, Komín, Slatina a Tuřany chtějí mít automaty jen v některých ulicích nebo domech. Jedinou městskou částí v Brně, která odmítla hazard jakkoliv regulovat, jsou Chrlice.

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...