Flédě hrozí kvůli hlukovým limitům konec. Příznivci organizují petici

Brno, 20. dubna 2012 (MEDIAFAX) - Příznivci vyhlášeného hudebního klubu Fléda v Brně organizují petici, která by pomohla zachránit provoz v jednom z nejstarších zařízení svého druhu na Moravě. V pátek to řekla mluvčí iniciativy Andrea Vojtěchovská. Existenci klubu ohrožuje přijetí novely obecně závazné vyhlášky městské části Brno-Královo Pole, která reguluje kvůli zajištění veřejného pořádku produkci hudby v klubech, zahrádkách a restauracích.

fleda_klub

Fléda se dostala do problémů v okamžiku, kdy zastupitelé Brna - Králova Pole schválili vyhlášku, podle které musejí provozovny ve Štefánikově ulici s popisnými čísly 18 až 28 omezit provoz a zavřít nejpozději ve 22 hodin. Vyhláška je platná nejen ve všední dny, ale i o víkendech. Pro Flédu je striktní dodržování vyhlášky likvidační. "Na klub míří řada stížností a petic občanů, poslední petice na radnici dorazila v únoru," řekla mluvčí městské části Olga Pelcová.

Provozovatelé tradičního klubu se však brání tím, že mají v plánu místnosti co nejdříve přebudovat tak, aby je co nejvíce odhlučnili. Tvrdí, že jejich zařízení je terčem cíleného útoku majitele sousedního domu, královopolského zastupitele Jana Kratochvila (Královopolští patrioti). Ten kromě jiného poukázal na skutečnost, že se z jeho domu s šedesáti nájemníky údajně kvůli nadměrnému hluku odstěhovaly už tři rodiny.

Historie klubu sahá až do roku 1911. Původně vznikl jako obdoba vídeňského kabaretu Wiener Fledermause a nesl název Brüner Fledermause, v překladu Brněnský netopýr. Byl prvním klubem ve městě, kde se začal hrát jazz, 70. a 80. letech minulého století pak sloužil jako televizní studio. Po skončení nájemní smlouvy s Českou televizí v roce 2000 jej noví provozovatelé postupně přestavěli na filmový a hudební klub.

V současnosti je Fléda jednou z nejznámějších a nejvyhledávanějších klubových značek v Česku. Pořádají se v ní koncerty různých žánrů od jazzu, techna až po vážnou hudbu, divadelní představení a filmové festivaly. Fléda nabízí své programy každý den, v týdnu je navštíví více jak tisícovka lidí. V okolí klubu na hlavní tepně z centra do Králova Pole je proto v noci pravidelně rušno. K problémům s veřejným pořádkem se přidružuje i fakt, že v okolí Flédy má svá stanoviště řada pouličních prostitutek.

Brněnská Fléda není přitom jediným nočním klubem, který v centru Brna překračuje hlukovými limity normy. Problematické jsou například i některé techno produkce klubu Mju:z na Moravském náměstí nebo ve sklepním klubu Fantomas na Kolišti.

Jiří Nováček, foto: Hudební klub Fléda

Související články:

Přihlášení k odběru měsíčníku Šalina v PDF

Kulturní akce v Brně

<<  Říjen 2023  >>
 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
        1
  2  3  4  5  6  7  8
  9101112131415
16171819202122
23242526272829
30     
Nejbližší akce
31.10. Agadir: Současná slovenská poezie ..