Ústavní soud slaví 90 let existence odborným kolokviem

Brno, 15. listopadu 2011 (MEDIAFAX) - Ústavní soud v Brně v úterý slaví 90. výročí ustavující schůze tehdy ještě Československého ústavního soudu. K výročí uspořádala nejvýznamnější justiční instituce v zemi slavnostní kolokvium, řekla mluvčí ÚS Jana Pelcová. Hodinu po poledni zazněly ve Sněmovně Ústavního soudu v brněnské Joštově ulici české a slovenské hymny. "Kolokvia se účastní soudci a zaměstnanci Ústavního soudu České republiky, soudci Ústavního soudu Slovenské republiky, emeritní soudci Ústavního soudu České republiky, Ústavního soudu Slovenské republiky a Ústavního soudu České a Slovenské Federativní Republiky a další významní hosté," řekla Pelcová s tím, že jednací řečí je jazyk československý.

Soud_historie1

Během odpoledního programu se u řečnického pultu vystřídají největší autority české a slovenské justice, v čele s předsedou českého Ústavního soudu Pavlem Rychetským a místopředsedou slovenského Ústavního Milanem Ľalíkem.

Justiční špičky nepřijely do Brna pouze slavit kulaté výročí instituce. Během programu řada z nich vystoupí s odbornými přednáškami. Stanislav Balík se zabýval historií soudců u ústavního soudu ČSR, generální sekretář Tomáš Langášek zase referoval o vztazích mezi Ústavním soudem a zmocňovacími zákony. Historička Jana Osterkamp se pak věnovala národnostní otázkám souvisejícím s ústavním soudnictvím a profesor Ladislav Vojáček přednášel na téma Ústavního soudu a učitelů brněnské právnické fakulty v meziválečném období. Slavnostní zasedání špiček ústavního soudnictví završí od 17.30 recepce pro pozvané hosty.

Jiří Nováček, foto: Ústavní soud České republiky

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...