Zoo v Brně propouští 26 lidí, magistrát jí seškrtal dotace o pětinu

Brno, 1. listopadu 2011 (MEDIAFAX) - Tvrdé dvacetiprocentní rozpočtové škrty vrátí od nového roku Zoologickou zahradu v Brně do doby před deseti lety. V úterý TO řekl ředitel zahrady Martin Hovorka s tím, že od 1. ledna přijde o práci 26 zaměstnanců zařízení. "Ze současných 112 pracovníků budeme do dvou let zaměstnávat již jen 80 až 86 lidí," řekl ředitel. Dodal, že Zoo propustí v nejbližší době nejméně 26 lidí.

Nezamestnanost-01

"Ukončíme pracovní poměr zaměstnancům restaurace a stánků s občerstvením, zaměstnancům ředitelství, technikům, ale i šesti chovatelům," upřesnil Hovorka. Kvůli rozpočtovým škrtům, které oznámil brněnský magistrát, se bude muset podle Hovorky muset změnit celá organizační struktura Zoo.

Na snížení rozpočtu se podle svého šéfa připravuje zahrada již od první krize v roce 2008. "Nečekali jsme však, že nám magistrát nařídí ušetřit pětinu rozpočtu. To nejde bez systémových změn," řekl Hovorka. Dodal, že Zoo je schopna uspořit na provozních nákladech maximálně deset procent rozpočtu, úsporu druhé desítky procent pak odnesli výpověďmi zaměstnanci. "Nechtěli jsme sahat do mezd zbývajících pracovníků - se svými průměrnými příjmy kolem osmnácti tisíc korun jsou již nyní hluboko pod průměrnou mzdou v republice," přiznal ředitel.

V příštích dvou letech bude Zoo v Brně hospodařit s rozpočtem ve výši 54 633 000 milionů korun. To je podle Hovorky stejná částka, s jakou v Brně hospodařili před deseti lety. "Od té doby se ale výrazně zvedly ceny energií, mzdy zaměstnanců i krmení pro zvířata," připomněl ředitel. Upřesnil, že v letošním roce měla ZOO k dispozici 76 120 000 korun - příspěvek brněnského magistrátu z toho činil 43 milionů korun, příjmy ze vstupného byly asi 15 milionů, jeden a půl milionu pokryly sponzorské dary a část rozpočtu uhradily účelové dotace od ministerstva zemědělství.

Brněnská Zoo, která chová zhruba 2000 zvířat 320 druhů, v příštím roce kromě propouštění zaměstnanců omezí i některé služby. "Uspoříme na pohonných hmotách a nejméně dva roky budeme šetřit na jakýchkoliv opravách," řekl ředitel. Dodal, že na původní výši rozpočtu by se měla zahrada podle slibu magistrátního vedení vrátit po dvou letech. "Ty dva roky budou těžké, ale přežijeme. Zahrada se prostě nebude v následujících dvou letech rozvíjet tak, jak bychom si představovali," řekl ředitel.

Podle Hovorky se však veřejnost nemusí obávat, že by se o pětinu osekaný rozpočet dotkl návštěvníků a jejich komfortu. "Neměli by nic poznat," myslí si ředitel. Zoo podle něj získala 75 milionů korun z fondů Evropské unie na tři investiční projekty. "Rozšíříme africkou expozici, australské expozici přibudou klokani a v kanadském pavilonu uvidí lidé mořské orly," vypočítal novinky Hovorka.

Dodal, že navzdory tvrdému šetření zahrada nebude prodávat zvířata - a to ani ta, jejichž chov je extrémně finančně nákladný. "Návštěvníci se mohou těšit, že i nadále u nás uvidí například lachtany, medvědy a všechny šelmy," řekl Hovorka.

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...