MU zbourá 90letou budovu v areálu filosofické fakulty, za půl miliardy postaví novou

Brno, 5. října 2011 (MEDIAFAX) - Brněnské Masarykově univerzitě se podařilo získat ze státního rozpočtu a evropských fondů více než půl miliardy korun na opravy dlouhodobě nevyhovujících prostor filosofické fakulty. Ve středu to řekla mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

fimuni-budova_70leta250

Na obnovu budov bude mít univerzita k dispozici 571 milionů korun ze Strukturálních fondů EU a státního rozpočtu. Dělníci začali s přípravnými pracemi na obnovení fakulty na Veveří začátkem října.

Klíčovou součástí rekonstrukce bude zbourání takzvaného traktu B2, který dosud stojí v areálu fakulty v ulici Arna Nováka, a stavba nové budovy na stejném místě. "Ta bude mít šest nadzemních a dvě suterénní podlaží, v nichž bude podzemní parkování a depozitář knih propojený se současnou fakultní knihovnou," řekla Fojtová. Plánuje se i rekonstrukce sousedních budov A a B1, nová řešení vstupu a úprava nádvoří.

"Vytvoření odpovídajících prostor pro filosofickou fakultu bylo pro univerzitu dlouhodobě prioritou. Přestože některé budovy už byly v havarijním stavu, peníze na jejich rekonstrukci se ve státním rozpočtu nenašly. Rozhodli jsme se proto usilovat o peníze z evropských fondů, i když to pro univerzitu znamená nemalé závazky," poznamenal prorektor Masarykovy univerzity Petr Fiala.

Samotné demoliční a stavební práce začnou bezprostředně po ukončení výběru dodavatele, které řešitelé projektu očekávají na jaře roku příštího roku. Rekonstrukce by měla být hotova v první polovině roku 2015 s tím, že v opravených prostorách by se mohlo začít učit již od podzimního semestru akademického roku 2014-15. Pro výuku studentů po dobu rekonstrukce už vedení fakulty zajistilo náhradní prostory ve vzdálenosti do 500 metrů od původních prostor. "S přesuny studentů během výuky by vzhledem k malým vzdálenostem neměly nastat žádné zásadní komplikace," uvedl děkan fakulty Josef Krob.

Budovy A a B1 postavilo město Brno v letech 1871–72 a 1905 pro městský sirotčinec. Fakulta je začala postupně využívat v letech 1919–1923 a od té doby nebyly kompletně rekonstruovány. Objekt B2 byl postaven v roce 1922 jako dočasná stavba a měl být do deseti let nahrazen novou budovou. Nakonec ale fakultě sloužil až do léta 2009, kdy musel být kvůli narušené statice uzavřen.

"Pokud je aktuálně velkým tématem strategie budoucí konkurenceschopnosti České republiky, tak vzdělávání, podpora výzkumu a vývoje do této linie plně zapadají. Z tohoto pohledu je zajištění důstojného prostředí a jeho vybavenosti pro studenty nebo vědecké pracovníky jedním ze základních předpokladů úspěchu. Zde asi většina z nás cítí dluhy z minulosti," řekl při podpisu dotace ministr školství Josef Dobeš (VV).

Jiří Nováček, archivní foto ze 70. let: MU Brno

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...