Soud uznal akademika Horynu vinným z vyhrožování. Kolegovi musí zaplatit pokutu

Brno, 27. září 2011 (MEDIAFAX) - Městský soud v Brně uznal v úterý v opakovaném hlavním líčení akademika Břetislava Horynu vinným z psaní výhrůžných e-mailů kolegovi z Masarykovy univerzity v Brně. Horyna musí zaplatit pokutu 50 tisíc korun.

Verdikt vynesl soudce Martin Hrabal. "Soud setrval na vině obžalovaného a ani po doplnění dokazování nedospěl k jinému názoru, než že autorem e-mailů je obžalovaný," uvedl Hrabal.

Městský soud v Brně uznal v únoru Horynu vinným a uložil mu pokutu 50 tisíc korun. Soudce Martin Hrabal zdůvodnil verdikt tím, že Horyna dosud neměl problémy se zákonem. "Výhrůžné e-maily byly jakýmsi vybočením z života profesora Horyny, a proto mu soud udělil peněžitý trest,“ zdůvodnil již dříve Hrabal s tím, že kvůli beztrestnosti nedostal akademik podmínku, která by jinak byla na místě.

Horyna se ale proti svému potrestání odvolal a Krajský soud v Brně jeho odvolání uznal. "Krajský soud zrušil rozsudek Městského soudu v Brně a případ mu vrátil k doplnění dokazování," řekla dříve mluvčí Krajského soudu v Brně Miroslava Sedláčková.

"Plně souhlasím s rozhodnutím soudu. Posouzení důkazů, ucelené řady nepřímých důkazů vedlo k tomu, že byl obžalovaný uznán vinným v celém rozsahu," řekl k verdiktu státní zástupce Pavel Klimeš.

Břetislav Horyna v roce 2009 anonymně vyhrožoval prostřednictvím e-mailové korespondence smrtí svému kolegovi Jaroslavu Hrochovi. "Skončíš špatně. Ty a tvá famílie. Nevíš, kdy to přijde. Ale přijde to na beton. Pár ti jich naflákat, až budeš žrát chodník. Nech se zavřít do blázince, mrtvolo. Stačí jedna injekce v trolejbusu, celkové ochrnutí, shniješ zaživa.....Myslíš si, že zalezeš a nebudeš vidět? Ani omylem, fešáku, už brzo to začne, dočkáš se. Shniješ, než tě najdou..." obsahovaly zprávy.

Obžalovaný Horyna se hájil tím, že proti němu všechno vykonstruoval Hroch, který žárlí na jeho profesní kariéru. Napadený Hroch zase namítal, že se po přečtení e-mailů zhroutila jeho manželka a onemocněla.

 

Lenka Horáková

Související články: