Už druhým rokem se dá na přehradě koupat celé léto

Brno, 30. srpna 2011 - Už druhý rok za sebou je kvalita vody v Brněnské přehradě dobrá ke koupání po celé léto. Potvrdily to výsledky měření Krajské hygienické stanice Brno zveřejněné na internetu. Na pláže u přehrady se tak vrátil prázdninový ruch v plné síle. Vedení města však stále váhá s investicemi do zvýšení komfortu.      

 

Prehrada_sinice

První korky k vyčištění Brněnské přehrady byly na základě provedených studií učiněny již na podzim 2007, kdy bylo provedeno první vápnění obnažených břehů přehrady při snížené hladině. Následovala další opatření. Na jaře 2009 schválilo Ministerstvo životního prostředí podporu realizačního projektu z fondů Evropské unie. Od června 2009 do března 2010 byla přehrada vypuštěná a probíhalo její tzv. letnění. V červnu 2010 byl spuštěn projekt srážení fosforu na přítoku a byly testovány aerační věže. Podrobnosti o přípravě projektu a prvních realizačních krocích najdete na http://www.brno.cz/sprava-mesta/magistrat-mesta-brna/usek-rozvoje-mesta/odbor-vodniho-a-lesniho-hospodarstvi-a-zemedelstvi/#c4460624 (naposledy aktualizováno v srpnu 2010).

Martin Ander, předseda městské organizace Strany zelených Brno, k tomu říká:
„Výsledky měření hygieniků potvrzují, že projekt čištění Brněnské přehrady má své výsledky. Především předloňské vypuštění přehrady pomohlo vytvořit podmínky, které brání sinicím v masivním rozvoji. S podporou dalších opatření je tak možné udržet dostačující kvalitu vody v přehradě po celé léto. I do té doby, než budou v obcích nad přehradou dobudovány čistírny odpadních vod.

Už druhým rokem je bezpečné se v přehradě koupat po celou sezónu a Brňané si toho všimli, pláže jsou opět plné lidí. Škoda jen, že nové vedení města včas nereagovalo a nestihlo před letošní sezónou investovat do zlepšení komfortu na plážích, například výstavbou sprch či hřišť a herních prvků pro děti.“

 

 

foto: www.prygl.net


Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...