Na jižní Moravě je v mateřských školkách o 1300 míst více než loni

Brno, 28. srpna 2011 (MEDIAFAX) - Na jižní Moravě bude moci jít od 1. září do mateřských škol o 1300 dětí více než v loňském roce. Mluvčí krajského úřadu Jiří Klement řekl, že jihomoravská města a vesnice zřízením nových míst ve školkách dokázaly rychle a účinně zareagovat na aktuální populační boom v kraji.

Skolka

V některých případech v obcích nechaly místní samosprávy dokonce přistavět celé nové třídy. "V části měst a vesnic se kapacity současných školek přes prázdniny rozšiřovaly stavebními úpravami, někdy radnice vytvořily nové mateřinky i v prostorách základních škol," řekl Klement. Od 1. září proto najdou rodiče předškolní zařízení na 685 místech regionu.

V novém školním roce bude na jižní Moravě poprvé po deseti letech chodit více dětí i do základních škol. Loni navštěvovalo 478 základek v kraji 84 659 žáků, letos uvítají učitelé ve třídách zhruba o pět stovek dětí více. "O plné čtyři stovky více než loni bude prvňáčků," řekl Klement. Předpokládaný počet 10 700 dětí, které půjdou po zápisech do školy poprvé, však ještě může ovlivnit počet odkladů. O ně mohou rodiče požádat, pokud jejich dítě nebude k pravidelné školní docházce dostatečně zralé.

Zatímco nejmenších dětí a školáků na jihu Moravy přibývá, rychle naopak ubývá středoškoláků. Letos jich bude podle Klementa v kraji studovat 58 tisíc, zatímco ještě před dvěma lety chodilo do 149 středních škol v regionu o pět tisíc posluchačů více.

Jihomoravské hejtmanství proto připravilo plán, podle kterého se chystá od příštího školního roku sloučit čtyřiadvacet středních škol do dvanácti. Projekt, který vyvolal v dotčených institucích vlnu nevole a rodičovských protestů, budou krajští radní schvalovat na schůzi 1. září. "Pokud k optimalizaci středních škol nesáhneme, budeme během několika let muset z rozpočtu kraje platit několik stovek milionů korun za poloprázdné školy," řekl agentuře Mediafax hejtman Michal Hašek (ČSSD).

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...