Prezident Klaus jmenoval nového rektora MU, jeho předchůdci dal plaketu

Praha, 26. srpna 2011 (MEDIAFAX) - Prezident Václav Klaus jmenoval v pátek na Pražském hradě novým rektorem brněnské Masarykovy univerzity Mikuláše Beka. Jeho předchůdci Petru Fialovi, kterému 31. srpna končí už druhé funkční období, hlava státu předala Zlatou plaketu prezidenta republiky.

mikulas_bek-muni250

"Navzdory svému ještě téměř mladistvému věku jste přední postavou české politologie i celého českého vysokého školství. Jste prvním rektorem vysoké školy, kterému takové ocenění dávám, což svědčí o tom, jak vysoce hodnotím Vaši práci v čele naší druhé největší univerzity a v čele České konference rektorů," uvedl prezident v dopise končícímu rektorovi.

"Jsem pravidelným a pozorným čtenářem Vašich knih a odborných textů. Naše názory jsou na mnohé společenské problémy velmi blízké. Máme společné téma, kterým je obhajoba svobody lidského individua vůči všem typům kolektivismů. To nám jistě nebrání v tom, abychom se cítili také členy jednoho kolektivu, kolektivu lidí, kteří si nezakázali myslet jen proto, že jsou snadněji k mání populární fráze," dodal prezident ve svém listu Fialovi.

Sedmačtyřicetiletého Beka na rektorskou funkci navrhl univerzitní akademický senát a na konci června tuto nominaci potvrdila na svém zasedání i vláda Petra Nečase (ODS). Prezidentovo jmenování tak bylo pro nastupujícího rektora Masarykovy univerzity posledním krokem k nové funkci.

Za hlavní priority ve svém programovém prohlášení označil nastupující rektor kvalitu vzdělání a respekt ke svobodě bádání. Chce se zasadit o posílení prvků akademické samosprávy a prohlubovat spolupráci s univerzitními a dalšími výzkumnými partnery.

Bek plánuje také podporovat excelenci ve výzkumu i ve vzdělávání a pečovat o vnitřní kulturu univerzity a její zaměstnance. Slibuje usilovat o snížení byrokratické zátěže, ekonomickou efektivitu a rozpočtovou stabilitu univerzity.

Ve volbě akademického senátu měl Bek na začátku čtyři soupeře a vítězem volby se stal ve třech kolech.

Mikuláš Bek od roku 2004 působí jako docent v Ústavu hudební vědy při Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. V rámci své akademické kariéry působil i na pražské Univerzitě Karlově i na Palackého univerzitě v Olomouci.

Specializuje se na hudební sociologii, dějiny novější hudby a hudební analýzu. Od roku 2008 působí rovněž na pozici předsedy Rady pro výzkumnou infrastrukturu brněnské Masarykovy univerzity a předsedy poradního orgánu rektora pro projekty strukturálních fondů.

Nový rektor nahrazuje ve funkci svého vrstevníka, profesor politologie Fiala 1. září oslaví osmačtyřicáté narozeniny. Dosluhující rektor spoluzakládal na brněnské univerzitě katedru politologie a v letech 1993 až 2002 ji vedl. Titul docenta ve svém oboru získal v roce 1996, profesorem se stal před devíti lety.

Od roku 2002 Fiala působí na katedře mezinárodních vztahů a evropských studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, která tehdy nově vznikla. O tři roky později se na univerzitě postavil do vedení Institutu pro srovnávací politologický výzkum. V roce 2006 byl oceněný medailí Evropské univerzitní asociace.

Masarykova univerzita je jednou z nejvýznamnějších vzdělávacích a vědeckých institucí v Česku. V současnosti má devět fakult s více než 200 katedrami, ústavy a klinikami, na nichž se vzdělává přes 43 tisíc studentů. S více než 4000 zaměstnanci je Masarykova univerzita druhým největším zaměstnavatelem v Jihomoravském kraji. Hospodaří s ročním rozpočtem kolem pěti miliard korun a téměř 11miliardovým majetkem.

Rektory vysokých škol jmenuje prezident na návrh akademického senátu příslušné veřejné vysoké školy. Ústava však současně říká, že rozhodnutí prezidenta republiky vyžaduje ke své platnosti spolupodpis předsedy vlády nebo jím pověřeného člena vlády.

Jan Kálal, Petra Hrubá

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...