Handicapovaným studentům Masarykovy univerzity usnadní studium hybridní kniha

Brno, 25. srpna 2011 (MEDIAFAX) - Studium na vysoké škole usnadní handicapovaným studentům v Brně nová aplikace pro práci s multimediálními studijními materiály v textové, zvukové i video podobě. Ve čtvrtek to řekla mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

 

08-kniha-250

"Příprava takzvané hybridní knihy, dostupné on-line, je jednou ze součástí nového projektu Střediska pro pomoc studentům se specifickými nároky Masarykovy univerzity," řekla Fojtová.

"S růstem technických možností roste riziko, že dokument nabídnutý učitelem nebo spolužáky k odborné práci nebude zrakově či jinak postižený student schopen přečíst, protože si s ním například jeho čtečka obrazovky neporadí," řekl Petr Peňáz, ředitel Střediska pro pomoc studentům se specifickými nároky označovaného jako Teiresiás. Nemá-li tedy student narážet na překážky v době, kdy je na řešení už pozdě, musí být elektronické dokumenty průběžně monitorovány a ty nepřístupné převedeny na alternativní formáty.

Podle Fojtrové získala univerzita na zavedení "hybridní knihy" více jak 17 milionů korun z evropského operačního programu určeného pro vzdělávání a konkurenceschopnost. "Díky dotaci budou zaměstnanci střediska moci systematicky sledovat elektronické učební materiály publikované v Informačním systému Masarykovy univerzity a převádět je do podoby přístupné zejména nevidomým, ale i dalším handicapovaným studentům," poznamenala mluvčí.

Speciální dispečink, jehož úkolem je převod všech studijních materiálů na Masarykově univerzitě do různých formátů, se bude zabývat také digitalizací tištěných publikací a jejich reedicí ve formátu hybridní knihy. Ta vedle sebe nabídne elektronický text přístupný čtečkám obrazovky, jeho podobu čtenou přirozeným lidským hlasem a případně také verzi ve znakovém jazyce.

Dotace umožní středisku Teiresiás vyvíjet také celostátní katalog knihoven se zdroji pro nevidomé. Knihovna nebo spíše jednotné webové rozhraní propojí katalogy klíčových českých pracovišť, která vytvářejí dokumenty přístupné nevidomým. "Bude tak možné vyhledávat materiály v přístupných formátech napříč všemi zúčastněnými českými a v budoucnu jinými evropskými knihovnami," tvrdí Peňáz.

 

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...