Městské zásahy Brno 2011

Brno, 16. srpna - Městské zásahy je akce, kterou vymysleli dva mladí slovenští architekti, Matúš Vallo a Oliver Sadovský v roce 2007. Rozhodli se zdarma nabídnout městu Bratislava několik projektů, které by pojmenovaly a především zlepšily některá problematická místa ve veřejném prostoru. Matúš Vallo a Oliver Sadovský oslovili své kolegy, zda by se jejich iniciativy s názvem Městské zásahy nezúčastnili a nepřispěli do ní svou prací.

zasahy-01

Ohlas byl více než pozitivní, a tak v roce 2009 mohla slovenská veřejnost zhlédnout ve Slovenské národní galerii v Bratislavě zhruba 50 nápadů, které se snažily učinit život v Bratislavě pohodlnější, zábavnější, jednodušší.


V květnu roku 2010 se v pražském centru současného umění DOX konalo faktické pokračování výstavy. Ukázalo se, že koncept je zcela univerzální, a tedy použitelný i v jiných městech. V Praze tak po více než tři měsíce bylo k vidění celkem 81 projektů od 60 autorů. Výstava vzbudila velký zájem (celkem ji zhlédlo 29 000 návštěvníků) a zvýšila zájem o veřejný prostor. Byl k ní vydán katalog a především mapa se všemi zásahy, jejíž náklad 12 000 kusů byl rozebrán během několika prvních týdnů.

 

Městské zásahy představují architektonické projekty, které si nikdo neobjednal. Všechny vznikly z vnitřní či profesní potřeby jejich autorů. Potřeby poukázat na to, co v městském prostoru nefunguje, i když existuje řešení, jak by fungovat mohlo; potřeby odhalit potenciál míst, přes která denně chodíme a která často ani nevnímáme.

zasahy-02Revitalizace nábřeží Svratky-Poříčí, Křížová. Oldřich Navrátil, Rado Zelík, Daniel Matějka

S ohledem na pozitivní ohlasy bratislavských a pražských Městských zásahů oslovilo autory konceptu město Brno s žádostí o pořádání obdobné akce právě v Brně. Ve vzájemné spolupráci občanského sdružení Městské zásahy, statutárního města Brna a Domu umění byla zahájena příprava akce Městské zásahy Brno 2011. Úkolem zúčastněných autorských týmů bylo najít konkrétní místo v brněnské městské zástavbě, které je z jejich pohledu problematické a které lze prostřednictvím architektonického či uměleckého zásahu změnit k lepšímu. Rozsah zásahu byl stejně jako v Bratislavě i Praze ponechán čistě na vlastním rozhodnutí autorů zapojených do projektu.

zasahy-03Ze sadů do sadů - Nové sady, tramvajová zastávka. Janica Šipulová, Táňa Sojáková

Výstava Městské zásahy Brno 2011 byla zahájena vernisáží dne 26. května v prostorách bývalé městské káznice. Představuje dosud největší výstavní projekt ze všech tří. K vidění je celkem 200 projektů od autorů, kteří se přihlásili zcela dobrovolně.

Výstava v objektu bývalé městské káznice trvá od 27. května do 30. června 2011 a je přístupná od úterý do neděle v době od 10.00 do 18.00 hodin. Seznámit se s jednotlivými návrhy podrobněji bylo možné také během doprovodného programu výstavy, v rámci které proběhly veřejné prezentace jednotlivých projektů jejich autory. Poslední prezentace se uskuteční dne 21. 6. 2011 od 19.00 hodin v Domě umění města Brna. Vstup je volný.

Adam Gebrian, Městské zásahy, o. s.,
Tereza Tučková, OÚPR MMB

Vyšlo v Brno Business & Style

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...