Masarykova univerzita postaví nové centrum informačních technologií

Brno, 10. srpna 2011 (MEDIAFAX) - Masarykova univerzita v Brně chce postavit do roku 2014 centrum vzdělávání, výzkumu a inovací v informatice. Projekt za více než půl miliardy korun počítá s vybudováním prostoru pro výuku a výzkum nebo s výstavbou podnikatelského inkubátoru, informovala mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

 

MU

Vyrůst by měl také vědecko-technický park anebo počítačové centrum pro zpracování vědeckých dat. Projekt je financovaný z evropských strukturálních fondů. Na jeho přípravě se podílely Fakulta informatiky a Ústav výpočetní techniky Masarykovy univerzity. "Kvalitní prostředí pro výuku a výzkum budoucích vědeckých elit považuji za nedílnou součást moderního vzdělávacího systému. Proto v rámci Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace maximálně podporujeme podobné projekty," uvedl k podpisu poskytnutí dotace ministr školství Josef Dobeš (VV).

 

Další fáze projektu odstartovala začátkem srpna bezprostředně poté, co ministr školství schválil poslední část projektu nazvanou Rozvoj infrastruktury pro výuku a výzkum na, která je zaměřená na vybudování kapacit pro výuku a výzkum. Tato část projektu zahrnuje stavbu nové čelní pětipatrové budovy A1 s parkovištěm a nutné stavební úpravy sousedních budov. V novém čelním křídle budou umístěny posluchárny, učebny, laboratoře, kanceláře, knihovna a moderní datové centrum. Na tuto část projektu získala univerzita 350 milionů korun.

Pro potřeby vědecko-technického parku a podnikatelského inkubátoru bude postavena nová sedmipatrová budova a kryté parkoviště. Náklady na stavbu v rámci části projektu nazvané CERIT Science Park (CERIT-SP) ve výši přibližně 127 milionů korun budou ze 75 procent financovány z Operačního programu Podnikaní a inovace řízeného Ministerstvem průmyslu a obchodu.

Výsledkem třetí části projektu pod názvem Centrum CERIT Scientific Cloud (CERIT-SC) bude nové počítačové centrum pro zpracování vědeckých dat a související výzkum v oblasti informačních technologií. Centrum bude poskytovat výpočetní a úložné zdroje v reálném čase, přizpůsobující se potřebám vědců z celého Česka i ze zahraničí. Na vybavení centra supervýkonnou výpočetní technikou získala univerzita 130 milionů korun. Poskytnutí dotace schválilo ministerstvo školství již v dubnu. Realizace této části začala v květnu a potrvá až do roku 2013.

František Bužek

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...