Kvůli vedrům jezdí vlaky mezi Brnem a Přerovem pomaleji

Vyškov, 13. července 2011 (MEDIAFAX) - Vzhledem k mimořádně horkému počasí a ne příliš dobrému technickému stavu kolejí, které hrozí vybočením, začaly jezdit vlaky mezi Brnem a Přerovem mnohem pomaleji než obvykle. Mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský ve středu uvedl, že dochází k výraznému snížení kapacity trati, a tudíž není možné dodržovat jízdní řád.

Vlak-lokomotiva

"Šest dálkových rychlíků mezi Brnem, Olomoucí, Šumperkem a Jeseníkem jsme nahradili autobusy," řekl Šťáhlavský. "Zpoždění na tak dlouhé cestě by bylo neúnosně velké," vysvětlil.

Se zpožděním musejí ovšem počítat cestující prakticky ve všech ostatních rychlících a osobních vlacích na problematické trati mezi Rousínovem, Vyškovem na Moravě a Nezamyslicemi. "Provoz je tady kvůli nařízení Správy železniční dopravní cesty vedený pouze omezenou rychlostí, kapacita tratě se výrazně snižuje a narušila se možnost dodržovat jízdní řád," konstatoval mluvčí ČD.

Dálkové vlaky mezi Brnem, Přerovem a Bohumínem budou v úseku s omezenou rychlostí jezdit s patnácti až pětadvacetiminutovým zpožděním. "Pravidelné přípoje ve stanicích za dotčeným úsekem s omezenou rychlostí nemusejí cestující stihnout," upozornil Šťáhlavský.

Správa železniční dopravní cesty nařídila strojvedoucím jezdit v úseku z Rousínova do Nezamyslic pomaleji při vyšších teplotách, v každém případě však v době od 11.00 do 19.00. Vlaky mohou jezdit nejvýše padesátikilometrovou rychlostí, maximální povolená rychlost při nižších teplotách je přitom v problematickém úseku 90 kilometrů v hodině.

Správci železniční tratě omezili rychlost vlaků mezi Brnem a Přerovem poté, kdy v červnu u Vyškova vykolejil kvůli vybočení kolejí nákladní vlak. Následná prověrka trati odhalila, že koleje jsou ve špatném technickém stavu a že na svršku je drží zastaralé úchyty, jež dokonce v některých místech chybějí.

Jiří Nováček

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...