Ministr Chalupa přijel na Brněnskou přehradu, čištěnou z resortních peněz

Brno, 24. června 2011 (MEDIAFAX) - Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) se přijel v pátek podívat na Brněnskou přehradu, na jejíž vyčištění od sinic přispěl jeho resort částkou 135 milionů korun. Kvalita vody zaznamenala oproti předchozím rokům posun, řekl ministr.

Brnenska_prehrada250

K vyčištění přehrady od sinic značně přispívá projekt Realizace opatření na Brněnské údolní nádrži, na který ministerstvo dalo 135 milionů korun. "Většina prací je hotová. Kvalita vody je oproti předešlým rokům lepší, ale stále je to běh na dlouhou trať," uvedl Chalupa.

Rozbory totiž ukázaly, že uprostřed nádrže jsou sinice na dalšího půl století.

Brněnská přehrada leží na Svratce a je nejvyhledávanějším rekreačním střediskem Brna. V důsledku znečištění komunálními zdroji v povodí Svratky má ale velmi poškozený vodní ekosystém, což se projevuje právě hlavně masovým rozvojem sinic. Kvůli zdravotním rizikům hygienici zakazují nebo omezují koupání v nádrži během rekreační sezony.

Během návštěvy se ministr seznámil také s protipovodňovými opatřeními v kraji.

Kromě Brněnské přehrady navštívil Chalupa Lednicko-valtický areál, kde s odborníky probral chráněnou krajinou oblast Soutok.

Návštěvu kraje ministr zakončí v Brně diskusí se starosty o programu Zelená úsporám.

Lenka Horáková

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...