Sinice na brněnské přehradě bude i nadále hubit provzdušňovací věž

Brno, 4. listopadu 2021 - Největší problém kvality vody v Brněnské přehradě představují sinice. Jihomoravský kraj společně s vedením města Brna dlouhodobě řeší její čistotu, a proto se na usnesl o finanční podpoře chodu provzdušňovací věže, která zabraňuje sinicím v rozmnožování.

brnenska prehrada lode

Pro Brňany i obyvatele z různých koutů kraje je Brněnská přehrada po celý rok turisticky vyhledávané místo. Aby tomu tak bylo i nadále, je nutné vodu pravidelně kontrolovat, čistit a provzdušňovat. Jedině tak lze zabránit tvorbě bakterií sinic.

Jihomoravský kraj se finančně podílí na těchto opatřeních každoročně pěti miliony korun a projekt „Realizace opatření na Brněnské údolní nádrži, IV. etapa 2023 – 2027“ zaručuje financování minimálně do roku 2027. Ze studií totiž vyplývá, že provzdušňování bude dál třeba, protože lepší kvalitě vody nepomohlo ani vybudování kanalizace a čističek v obcích proti proudu řeky Svratky.

„Velkým nebezpečím, které by mohlo napomoci zeleným bakteriím v každoročním rozmnožování a voda přehradě by se tak stala nevhodnou k rekreaci, je neúměrné množství fosforu a dusíku. Ten stéká do vody z okolních polí. Dokud na ně budeme dávat velké množství chemie, tak nebude možné se sinicemi efektivně bojovat,“ uvedl náměstek hejtmana pro životní prostředí Lukáš Dubec.


Související články:
honor 50

Tipy pro péči o váš smartphone

Mnoho lidí považuje mobilní telefon za jeden ze svých nejcennějších věcí. Obsahuje stovky vzpomínek, včetně fotografií, kontaktů, zpráv a dokonce i videí. Je proto důležité vědět, jak se o naše telefony starat, aby vydržely co nejdéle. Smartphony vydrží v průměru dva až tři roky, ale pokud se o ně správně staráte, mohou žít déle. Svůj smartphone můžete chránit před poškozením a smrtí dříve, ne...