Brněnská zoo získala velmi vzácné ještěrky dvojjazyčníky haitské

Brno, 20. května 2011 (MEDIAFAX) - Pět nových přírůstku v podobě ještěrek dvojjazyčníků warenových má brněnská zoo. Pět slepýšovitých plazů mělo dorazit již minulý týden, ale kvůli problémům s odbavením v zoo v Jersey ve Velké Británii se příjezd opozdil, řekla v pátek Jana Hadová z brněnské zoo.

zoo-jesterka2011-074-250

Dva samci a tři samice dorazili do Brna ve čtvrtek. Brněnská zoo je druhým místem v Evropě, kde ještěrky jsou. "Předtím byly pouze v Jersey ve Velké Británii, odkud našich pět ještěrek máme," sdělila Hadová.

zoo-jesterka-2011-092-250V expozičním teráriu v pavilonu Tropické království je k vidění zatím pouze jedna samice. "Zbylé dva páry jsme umístili do zázemí, ve kterém by se mohly rozmnožit. Alespoň v to doufáme," uvedla.

Dvojjazyčník warenův, nazýván také haitský, je kriticky ohroženým druhem plazu. Obývá prostorově omezenou lokalitu na severu Haiti a Dominikánské republiky v oblasti Puerto Plata. Jediná lokalita výskytu má asi 100 kilometrů čtverečních.

Velikost populace tohoto druhu se odhaduje pouze na několik desítek jedinců. "Ve své domovině lidé tento plaz pronásledují, protože věří v jeho jedovatost. Možná i díky tomu ještěrka byla a stále je součástí kultu voodoo," zakončila Hadová.

Lenka Horáková

Související články:

Lema Clinic úspěch ocenění globální cenou

Kvalita zdravotní péče a hodnota poskytovaná pacientům jsou měřeny nejen úspěchem nabízených léčebných metod, ale také pověstí v odvětví. Lema Dental Clinic zaznamenala mimořádný úspěch získáním ocenění „Nejlepší zubní klinika v Evropě“ v roce 2023. Nacházející se v srdci Istanbulu, Lema Clinic obdržela toto prestižní ocenění jako důkaz svých vysokých...